Poradna8. listopadu  2017 v 09:30  

Kůrovce si můžete na zahradu dovést ve dřevě určeném k vytápění

Práce v lese, ilustrační foto - Foto: Štěpán Rosenkranz

Práce v lese, ilustrační fotoFoto: Štěpán Rosenkranz

V lesích na Vysočině je nebezpečno. Na vině je vichřice, která se přes náš kraj přehnala. Stromy, které se nezlomily a nespadly, mohou být nalomené a při jen slabém vánku mohou spadnout. Polomy nejsou ale jediný problém, který lesy na Vysočině trápí. Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl odborný lesní hospodář Jiří Pohan.

„V každém lese něco spadlo. V některých místech jsou polomy rozsáhlé, to znamená padlé celé kusy lesa, ale horší pro nás vlastníky jsou jednotlivé polomy,“ říká host. Pár padlých stromů nemusí majitel ani najít. Naopak tyto popadané stromy na jaře velmi snadno najde kůrovec a bude se snadno šířit dál. 

Na odstranění polomů je čas do jara 

„Veškeré polomy a kůrovcové dřevo by se mělo odstranit do konce března. Ve vyšších polohách to může být i do konce dubna. Protože i u nás na Vysočině na přelomu dubna a května začíná kůrovcové rojení,“ upozorňuje odporný lesní hospodář Jiří Pohan. Při oteplení kůrovec vylézá ze země a hledá stromy. Polomy jsou pro něj nejsnadnější kořist, proto by měly být z lesa pryč, než vyleze kůrovec. 

Kůrovec se může šířit i v uskladněném dříví 

Když si z lesa dovezete na svoji zahradu dříví napadené kůrovcem a uskladníte ho na zimu, může se stát, že se kůrovec rozšíří i kolem vámi uskladněného dřeva. Kůrovec napadá smrky ve věku kolem šedesáti let. Pokud tedy máte v okolí vysazené mladé smrky, nemusíte se bát. Pokud je ale v okolí vzrostlý les, může ho kůrovec napadnout. Pokud najdete brouka ve vašem dřevě, je nejlepší dřevo odkornit. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 14. listopadu  2017 v 09:30       rubrika: Poradna

  Cukrovku si většinou sami nezjistíme. Nebolí

  Světový den diabetiků připadá na 14. listopad. To se narodil kanadský lékař, chirurg a filozof Frederick Grant Banting - člověk, který se svým spolupracovníkem objevil léčebné účinky inzulinu. Za svou práci dostal Nobelovu...

   
 • 13. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Kytaru je lépe kupovat v kamenné prodejně, radí odborník

  Uvažujete o koupi hudební nástroje pod vánoční stromeček? Na kytary, jejich druhy jsme se v pravidelné poradně na Českém rozhlase Vysočina zeptali prodejce hudebních nástrojů Milana Polreicha.

   
 • 10. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Výslovnost dětí se zhoršuje

  Klinická logopedka Kateřina Trčková byla hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina a řeč byla o tom, jak se v populaci zhoršuje kvalita mluveného projevu a co s tím může každý z nás dělat.

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, km 165.8, ve směru Praha, porouchané vozidlo, zdržení, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 18.11.2017 17:54 Do 18.11.2017 19:54, odstavené osobní auto, čeká na odtah.
  Od 18.11.2017 17:35 do 19:40; v ulici Okružní v obci Humpolec okres Pelhřimov; nehoda; 3 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 3 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  D1, mezi km 154.4 a 146.7, ve směru Praha, práce na silnici, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, Od 09.08.2017 17:00 Do 19.12.2017 23:59, Pozor!, Provoz veden ve dvou provizorních jízdních pruzích při ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace