Poradna11. září  2017 v 09:30  

Na Vysočině jsme nejlepší ve třídění papíru

Kontejnery, třídění odpadu - Foto: Milan Kopecký

Kontejnery, třídění odpaduFoto: Milan Kopecký

Na Vysočině třídíme odpad velmi nadprůměrně. Za rok 2016 jsme byli na druhém místě mezi kraji. První je Královéhradecký kraj hlavně ve třídění skla a plastu. Na Vysočině jsme nejlepší ve třídění papíru, řekl v poradně Josef Mojžíš ze společnosti EKOKOM.

Papír, jak víme, dáváme do modrého kontejneru. Popřípadě ho odvážíme na sběrný dvůr nebo do sběrných surovin. Zde se lisuje do obrovských balíků a putuje ke zpracovateli, který si jej koupil. A poté se vrací zpátky na trh. Do kontejnerů nepatří znečištěný, mokrý a mastný papír. 

Poté, co vhodíte své oblíbené plastové obaly do žlutého kontejneru, přijede svozový vůz a plasty odveze na dotřiďovací linku. Zde týmy relativně kvalifikovaných zaměstnanců vybírají na běžícím pásu vše, co tam nepatří. Mimo to se zde plasty dotřiďují podle jednotlivých druhů. Pak se vše roztříděné zabalí, sváže a odveze k dalšímu zpracování. 

Občas bývají na obalech věci z hliníkové folie, alobalu. „Když tam zůstane, není to úplné drama. Zpracovatel si s tím dokáže poradit,“ říká Josef Mojžíš. 

Nápojový karton se někde třídí společně s PET jinde s papírem. Záleží na dané oblasti, obci. 

Sklo: bílý a zelený kontejner 

Čiré sklo vhazujeme do bílých kontejnerů, a barevné (tabulové sklo) do kontejnerů zelených. Opět ale záleží na obci. Na třídící lince zpracovatele se sklo dále třídí podle druhů. Sklo je nutné zbavit veškerých nečistot, jako jsou různé etikety, špunty nebo jiné nečistoty. Ale neznamená to, že byste třeba lahev jednu po druhé museli doma očišťovat, mýt atp. než ji vhodíte do kontejneru.  

Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 18. ledna  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  I pokojové rostliny mají zimní spánek

  Pokojové rostliny jsou teď v zimním spánku. Přesto si zaslouží péči, aby jednak toto období přežily, ale také se jim na jaře dařilo a opět rostly a případně i vykvetly. Jak se o květiny v tomto období roku správně starat,...

   
 • 17. ledna  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Denní svícení je v chumelenici velmi nebezpečné

  Sněžení na Vysočině komplikuje provoz, především na dálnici D1 a přilehlých silnicích, kde řidiči z dálnice hledají objížďky. S Veronikou Vošickou z BESIPu jsme v Poradně Českého rozhlasu Vysočina mluvili o některých...

   
 • 16. ledna  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Ceny některých nemovitostí vzrostly o sto procent

  V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme zmapovali realitní trh s makléřem Josefem Smolíkem. A jak říká, loňský rok byl z pohledu realitní kanceláře rokem úspěšným.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace