Poradna9. února  2018 v 09:30  

Na zuby patří měkký kartáček

Zubní kartáček, ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Zubní kartáček, ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Péče o zuby do velké míry určuje to, jak dlouho nám chrup vydrží. Ke správné péči potřebujeme jednak techniku, ale taky pomůcky. V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme si o tom povídali s dentální hygienistkou Evou Plešingerovou.

„Určitě potřebujeme elektrický nebo klasický zubní kartáček a určitě i mezi zubní kartáček, který čistí mezi zuby. Eventuálně můžeme použít zubní pastu, ústní vodu, kdo potřebuje, tak i dentální nit nebo jednosvazkový kartáček,“ vyjmenovává pomocníky v péči o zuby náš host. 

Nejlepší je měkký kartáček 

Kartáček by měl mít měkké a hustě osázené štětinami. Hlavička kartáčku by měla být spíš menší. „Když je kartáček měkký, jemný, není potřeba, aby byly štětiny různě dlouhé,“ říká Eva Plešingerová. Pokud má kartáček štětiny tvrdé, tak to výrobci často řeší tím, že dají různě dlouhá vlákna, aby se kartáček dostal do všech zákoutí.  

Měkký kartáček by měl vydržet minimálně tři měsíce 

Pokud se vám daří ohýbat a křivit štětiny měkkého kartáčku dříve, než za tři měsíce, není to vinou špatného kartáčku, ale toho, že na něj příliš tlačíte. Zbytečně tím zuby dřete, případně rozedíráte i dásně. Zuby bychom měli čisti jemně malým kroužením, chvíli vydržet na jednom místě a pak se posunout o kousek dál.  

Zubní pastu si klidně vybírejte podle chuti 

„Pokud nemáte žádný problém, nemusíte sledovat složení zubní pasty. Můžete používat jakoukoliv, která vám chutná, která je vám příjemná. Sledovat složení pasty by měli alergici, protože někdo může mít alergii na sodium lauryl sulfát, což je pěnidlo, které se přidává do past,“ říká host. 

Autor:  Martin Vašíček, Ivana Jelínková
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 16. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  S virózou k lékaři nemusíte. Hlavně ji vyležte v posteli

  Na Vysočině právě řádí chřipka a některá zdravotnická zařízení zůstávají pro veřejnost uzavřená. Lidé chřipku často podceňují, v lékárně si koupí volně prodejné léky a někdy je dokonce kombinují. Co nám v takovém případě...

   
 • 15. února  2018 v 09:30       rubrika: Poradna

  Make-upu raději méně, než více

  Jsme v plesové sezoně a ženy opět nemají co na sebe a neví, jak se správně nalíčit. Ale od toho je tady Poradna Českého rozhlasu Vysočina a pozvání tentokrát přijala jihlavská kosmetička a vizážistka Sandra Mirková.

   
 • 14. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Krůtí je jedno z nejkvalitnějších mas na trhu

  V obchodech máme na výběr z velkého množství masa. Jedno z nejoblíbenějších je kuřecí, krůtí zůstává ve stínu a je to škoda. Podle čeho vybírat, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct jihlavský řezník Jan...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace