Poradna11. ledna  2018 v 09:30  

Oleje na smažení mohou ucpat kanalizace. Patří na sběrný dvůr nebo do speciálních popelnic

Smažení, ilustrační foto - Foto: Biswarup Ganguly

Smažení, ilustrační fotoFoto: Biswarup Ganguly

Může se to stát na Štědrý den večer, když více lidí najednou bezohledně vylije tuky po smažení řízků do odpadu. Tím začala čtvrteční poradna s Katarínou Ruschkovou z jihlavského magistrátu. Řeč byla o tom, co patří a co nepatří do odpadu.

Tuk na smažení, jinými slovy jedlý tuk, rozhodně nepatří do odpadu. „Sami víte, co se stane, když ho vylijete do vody. Je lehčí, zůstane nahoře. Podobně se chová v kanalizaci,“ vysvětluje. 

Kupříkladu v Jihlavě v části Na Slunci mají lidé k dispozici řadu zelených popelnic, do kterých tuk patří. „Musí být nalitý v uzavřené plastové láhvi, každá jiná možnost je špatně.“ Jak to udělat, abychom nemuseli chodit do popelnice po každém smažení? „Já ho mám doma v láhvi, v ledničce, když dosmažím, přidám to tam. Do popelnice chodím dvakrát ročně. Tuk nezapáchá. Jen si na to zvyknout, to je celé,“ usmívá se. 

Tuk v potrubí způsobuje i problémy na čističkách odpadních vod. Technologicky si s tím sice poradí, podle Kataríny Ruschkové to ale často není snadné.  

Domestos, Savo …  

Další záležitost týkající se odpadů – chemie, kterou běžně používáme k úklidu toalety, koupelny, vany. „Všechny ty domestosy a sava, to je další problém. Vodu čistí mikroorganizmy a tyhle chemikálie je zabijí. Dobře to vědí majitelé domácích čistíren. Vždy, když něco takového použijí, čistírna nefunguje,“ uvedla. 

Chemii také používáme v pračkách a myčkách nádobí. „Znovu to dobře vědí lidé z rodinných domků, kde mají vlastní čistírnu. My doporučujeme ekologické prostředky na prádlo i na nádobí. Právě ty mikroorganizmy se živí znečištěním vody. Pokud to voda přirozeně znečištěná není, umírají.“
 

Čtěte také: Oleje na úřad! Velký Beranov zrušil kontejnery na smažící oleje a raději je vybírá přímo

Autor:  Milan Kopecký
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 22. ledna  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Sněhové frézy potřebují aspoň 5 cm sněhu

  Na Vysočině v polovině ledna napadl sníh. Dříve zřejmě nic neobvyklého, poslední dobou jsme si ale zvykli, že sněhu ani v našem kraji příliš není. Přesto se bez zimní údržby silnic a chodníků neobejdeme. Koho bolí při...

   
 • 19. ledna  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Plísně v bytě způsobují alergii

  Plísně v bytech a domech působí nevzhledně, ale především škodí našemu zdraví. Proč vznikají a jak je úspěšně likvidovat, jsme probrali s krajským hygienikem panem doktorem Jiřím Kosem.

   
 • 18. ledna  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  I pokojové rostliny mají zimní spánek

  Pokojové rostliny jsou teď v zimním spánku. Přesto si zaslouží péči, aby jednak toto období přežily, ale také se jim na jaře dařilo a opět rostly a případně i vykvetly. Jak se o květiny v tomto období roku správně starat,...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace