Oleje na smažení mohou ucpat kanalizace. Patří na sběrný dvůr nebo do speciálních popelnic

11. leden 2018

Může se to stát na Štědrý den večer, když více lidí najednou bezohledně vylije tuky po smažení řízků do odpadu. Tím začala čtvrteční poradna s Katarínou Ruschkovou z jihlavského magistrátu. Řeč byla o tom, co patří a co nepatří do odpadu.

Tuk na smažení, jinými slovy jedlý tuk, rozhodně nepatří do odpadu. „Sami víte, co se stane, když ho vylijete do vody. Je lehčí, zůstane nahoře. Podobně se chová v kanalizaci,“ vysvětluje.

Kupříkladu v Jihlavě v části Na Slunci mají lidé k dispozici řadu zelených popelnic, do kterých tuk patří. „Musí být nalitý v uzavřené plastové láhvi, každá jiná možnost je špatně.“ Jak to udělat, abychom nemuseli chodit do popelnice po každém smažení? „Já ho mám doma v láhvi, v ledničce, když dosmažím, přidám to tam. Do popelnice chodím dvakrát ročně. Tuk nezapáchá. Jen si na to zvyknout, to je celé,“ usmívá se.

Tuk v potrubí způsobuje i problémy na čističkách odpadních vod. Technologicky si s tím sice poradí, podle Kataríny Ruschkové to ale často není snadné.

Domestos, Savo …

Další záležitost týkající se odpadů – chemie, kterou běžně používáme k úklidu toalety, koupelny, vany. „Všechny ty domestosy a sava, to je další problém. Vodu čistí mikroorganizmy a tyhle chemikálie je zabijí. Dobře to vědí majitelé domácích čistíren. Vždy, když něco takového použijí, čistírna nefunguje,“ uvedla.

Chemii také používáme v pračkách a myčkách nádobí. „Znovu to dobře vědí lidé z rodinných domků, kde mají vlastní čistírnu. My doporučujeme ekologické prostředky na prádlo i na nádobí. Právě ty mikroorganizmy se živí znečištěním vody. Pokud to voda přirozeně znečištěná není, umírají.“

Čtěte také

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.