Poradna1. prosince  2017 v 09:30  

Popáleniny způsobují výrazný úbytek svalové hmoty

Oheň v kuchyni, ilustrační foto - Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Oheň v kuchyni, ilustrační fotoFoto: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

I poslední Poradna Českého rozhlasu Vysočina v rámci seniorského týdne byla zaměřená na pomoc starším lidem. Tentokrát jsme se bavili o popáleninách a rady přinesla Jana Lacinová ze společnosti Popálky.

„Popáleniny v seniorském věku jsou opravdu velmi časté. Když přijdu na kliniku popálenin, vždycky tam senioři bohužel jsou. Velmi často to jsou opařeniny. Ve vyšším věku motorika už není tak dobrá, jak byl člověk zvyklý a následkem toho velmi často vznikají různé opařeniny,“ vysvětluje Jana Lacinová. 

Ženy se často popálí v kuchyni, muži na chalupě 

Popáleniny u žen jsou velmi často způsobené při vaření. Není to vždy jen z rozlitého čaje nebo kávy. Mnohem častěji jsou to převržené celé hrnce nebo olej z pánví. Muži v seniorském věku se nejčastěji popálí na chalupách při různých pracích a manipulacích s otevřeným ohněm nebo při svařování. Další časté popáleniny jsou v seniorském věku způsobené pálením listí. 

Nejdůležitější je chladit 

„Zásadní první pomoc je chladit. A to tak, že když si poliju oblečení, tak ho musím sundat. Když hořím, tak je potřeba oblečení uhasit a v případě, kdy už je trochu přiškvařené, tak ho nechám. Následně je potřeba chladit. V případě opaření pod tekoucí studenou vodou. Když na sebe vyleju celý kastrol s polévkou, tak můžu skočit pod sprchu,“ radí host. Pozor si ale přitom nejde na riziko podchlazení. 

Popáleniny způsobují velký úbytek svalů 

Při léčbě popálenin dochází k velkému úbytku svalové hmoty, zejména u seniorů. „Popálený člověk potom musí rehabilitovat. Musí na sobě velmi pracovat a cvičit. Nejen, že se promazává, protahují se jizvy, ale musí zpátky nabrat svalovou hmotu,“ říká host. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 14. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Deskové hry potěší jak puberťáky, tak malé děti

  Deskové hry pomáhají v rodině udržovat dobré vztahy, případně je mohou i vylepšit, pokud nejsou právě příliš dobré. Podle čeho deskové hry vybírat, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct Petr Matějíček z jihlavského...

   
 • 13. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Gramofony se vrací do hry

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Jan Kabelka, prodejce elektroniky a mluvili jsme o výběr audio techniky pod vánoční stromeček.

   
 • 12. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Nadělte pod vánoční stromek hudební nástroj

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Milan Polreich z jihlavské prodejny hudebnin. Do studia s sebou vzal i rolničky na třmenu, které dokáží vytvořit vánoční atmosféru kdekoliv a bez větších nároků na hudební...

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: déšť, Štoky
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Dolní Dvorce
  silnice III/36075 (ulice Znojemská), Třebíč, okr. Třebíč, stavební práce, Od 18.12.2017 07:00 Do 20.12.2017 20:00, chodník z ul. Nerudova uzavřen, chodník z ul. Znojemská - 1,20 m pro chodce zůstane zachován, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace