Před darováním krve nejezte tučná jídla

27. duben 2017
Dobré odpoledne

Darováním krve můžete někomu zachránit život. S lékařkou Michaelou Harudovou z pelhřimovské nemocnice budeme ve čtvrteční Poradně Regionu mluvit o dárcovství a taky o tom, jak se připravit na odběr krevní plazmy a destiček.

Darovat krev můžete, pokud je vám mezi 18 až 65 lety, vážíte více než 50 kg a nemáte žádné zdravotní problémy. Naopak krev nesmí darovat osoby s chronickým onemocněním, poruchami imunitního systému, s poruchami srážlivosti krve nebo s psychiatrickým onemocněním nebo lidé, kteří v minulosti prodělali žloutenku typu B nebo C.

Den před darováním krve nejezte tučná jídla

Dále byste zhruba den před odběrem neměli pít alkohol, naopak byste měli zvýšit příjem tekutin. „Dárce by se měl cítit zdráv a odpočatý. Není dobré chodit na odběry krve, pokud jsme po noční směně,“ říká Michaela Harudová. Ráno byste měli střídmě posnídat.

Ještě před darováním krve absolvujete vyšetření

„Provádí se až u nás na transfúzním oddělení. Patří mezi ně změření krevního tlaku, teploty, laboratorní vyšetření vzorků krve na krevní obraz. Dárce zároveň musí vyplnit dotazník o jeho zdravotním stavu. Pak následuje prohlídka lékařem, který zhodnotí výsledky vyšetření, dárce vyšetří a rozhodne, zda je dárce způsobilý odběru,“ říká host.

Odběr krevní plazmy probíhá jinak

Před darováním plazmy musíte absolvovat aspoň jeden bezproblémový odběr krve. Při odběru plazmy krev teče do speciální odstředivky, kde se oddělí plazma, která je následně zachytávaná. Krev se pak opět vrací do těla pacienta. Po darování ať už krve nebo krevní plazmy má v zaměstnání každý nárok na den volna a na určité daňové úlevy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.