Poradna15. června  2017 v 09:30  

Před očkováním musíte být naprosto zdraví

Očkování, ilustrační foto - Foto: Fotobanka Stock Exchange

Očkování, ilustrační fotoFoto: Fotobanka Stock Exchange

Před cestou do zahraničí si musíme zjistit, zda v dané destinaci nejsou povinná očkování, případně jaká očkování jsou doporučená. Tuto informaci o konkrétní zemi by nám měl říct praktický lékař nebo přímo lékař v očkovacím centru. Jak prevenci nepodcenit, přišla říct doktorka Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice.

S běžným očkováním, například proti žloutence, nám poradí praktik a taky se u něj můžeme nechat očkovat. „Pokud ale jde o rizikovější země, kde je prevence a očkování složitější, to znamená, že vakcín je více a musí se různě zkombinovat, je potřeba vytvořit očkovací kalendář, tak je lepší se obrátit na Centrum očkování a cestovní medicíny,“ doporučuje host. 

Povinná očkování jsou dvě 

„Je to proti žluté zimnici a proti meningokokové meningitidě u poutníků, kteří přijíždí do Mekky. Každý rok jsou tam dva milióny osob. Žlutá zimnice se vyskytuje jen v určitých částech světa, jako je rovníková Afrika nebo rovníková Amerika a země, které se vyskytují poblíž rovníku,“ vysvětluje Alena Dvořáková. 

Existují i kombinované vakcíny 

Kombinované vakcíny jsou například proti žloutence typu A a B nebo vakcína proti choleře a průjmu cestovatelů. „Vzhledem k tomu, že se ve světě, a to i v západní Evropě nebo USA, vyskytovaly epidemie černého kašle, tak doporučujeme i očkování proti černému kašli,“ upozorňuje host. Existuje pak kombinovaná vakcína, která ještě chrání proti záškrtu a tetanu. 

Očkování je možné pouze u zdravých lidí 

Očkování není možné podávat, pokud máte nějaké zdravotní problémy. A to například i respirační onemocnění, nesmíte brát antibiotika nebo být krátce po jejich užívání. Dále je důležité zvolit i správné intervaly očkování. Při dodržení těchto podmínek si organismus poradí s vakcínami velmi dobře. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 23. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Originálním vánočním dárkem je akvárium

  Jaroslav Svoboda se už desítky let věnuje chovu akvarijních rybiček a také se specializuje na prodej potřeb pro domácí mazlíčky. V Poradně Českého rozhlasu Vysočina se vás snažil přesvědčit o tom, že akvárium může být...

   
 • 22. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Moderní jsou Vánoce v severském stylu

  Blíží se advent a Vánoce, tedy období, kdy tuto výjimečnou atmosféru můžeme podpořit dekoracemi a výzdobou. Jak ji udělat vkusně a snadno, přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct květinářka Barbora Konečná.

   
 • 21. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Děti můžete učit lyžovat už od tří let

  Hostem poradny Českého rozhlasu Vysočina byla lyžařská instruktorka Vendula Badalíková. Přinesla několik rad, jak se naučit lyžovat a co k tomu budeme potřebovat.

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: přeháňky, D1-154,1
  D1, mezi km 74.2 a 74, ve směru Praha, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.11.2017 08:16 Do 25.11.2017 20:00, Pokládka svodidel na přejezdu v SDP
  D1, mezi km 82.6 a 74.4, ve směru Praha, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 25.11.2017 06:28 Do 25.11.2017 18:00, odstranění přechodné úpravy provozu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace