Poradna6. února  2018 v 09:30  

Před uzavřením pojistky nemovitosti, je dobré mít odhad

Smlouva, ilustrační foto - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Smlouva, ilustrační fotoFoto: Fotobanka Stock.xchng

Prasklá trubka vodovodu, nebo porucha na elektrickém spotřebiči. Běžné závady, které nás ale můžou stát celoživotní úspory, ale také střechu nad hlavou. Jestli nás dokáže ochránit pojištění domácností a do jaké míry, přišla do Poradny říct poradkyně pojištění Nikol Filoušová.

„Pojistit si můžete dům a přilehlé nemovitosti, jako jsou stodola, dílna nebo garáž, dále byt, domácnost, rekreační objekt, chatu a dokonce i mobilheim a zahradní architekturu,“ říká Nikol Filoušová. Dále je možné si pojistku rozšířit o pojištění studny, oplocení nebo samotné zahrady.  

Rozpadlou kůlnu nepojistíte 

I když není stanovená žádná minimální hodnota nemovitosti, kterou se chystáte pojistit, tak pojišťovny ve všeobecných podmínkách mají doložku, že pojištěná nemovitost musí být udržovaná a v dobrém technickém stavu. Je to podmínka, která platí na jakoukoliv pojistku. Před uzavřením smlouvy je vhodné si opatřit odhad nemovitosti a pojistnou částku stanovit na základě odhadu. 

Dvoumiliónový byt pojistíte za 100 Kč měsíčně 

Pojistné můžete platit ročně, pololetně nebo čtvrtletně. Průměrný starší byt v panelovém bytě o hodnotě dva milióny korun můžete pojistit už od zhruba 1200 korun ročně. K takovému pojištění je ale dobré sjednat ještě pojištění domácnosti, tedy vybavení interiéru. „Zjednodušeně se dá říct, že domácnost je to, co vypadne, když byt nebo dům otočím vzhůru nohama,“ popisuje Nikol Filoušová. 

Spojení více pojistek vyjde levněji 

„Pokud budete mít pojištění odpovědnosti přiřazené k pojistce nemovitosti, bude vás vycházet pravděpodobně cenově lépe. Je důležité si uvědomit, že v této pojistce je pojištění z běžného občanského života a držby nemovitosti. Nejedná se o pojištění odpovědnosti vůči zaměstnavateli,“ upozorňuje Nikol Filoušová. 

Autor:  Martin Vašíček, Ivana Jelínková
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: sněžení, D1-164,9
  D1, mezi km 80.7 a 80.5, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.02.2018 07:00 Do 23.02.2018 15:00, , údržba a opravy mostů, zdroj: ŘSD
  místní komunikace Karlovo nám., Třebíč, okr. Třebíč, omezení, Od 19.02.2018 06:00 Do 02.03.2018 15:00, zábor parkovacího stání v délce 7 m, umístění pracovního vozidla pro odvoz materiálu v rámci akce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace