Před uzavřením pojistky nemovitosti, je dobré mít odhad

6. únor 2018

Prasklá trubka vodovodu, nebo porucha na elektrickém spotřebiči. Běžné závady, které nás ale můžou stát celoživotní úspory, ale také střechu nad hlavou. Jestli nás dokáže ochránit pojištění domácností a do jaké míry, přišla do Poradny říct poradkyně pojištění Nikol Filoušová.

„Pojistit si můžete dům a přilehlé nemovitosti, jako jsou stodola, dílna nebo garáž, dále byt, domácnost, rekreační objekt, chatu a dokonce i mobilheim a zahradní architekturu,“ říká Nikol Filoušová. Dále je možné si pojistku rozšířit o pojištění studny, oplocení nebo samotné zahrady.

Rozpadlou kůlnu nepojistíte

I když není stanovená žádná minimální hodnota nemovitosti, kterou se chystáte pojistit, tak pojišťovny ve všeobecných podmínkách mají doložku, že pojištěná nemovitost musí být udržovaná a v dobrém technickém stavu. Je to podmínka, která platí na jakoukoliv pojistku. Před uzavřením smlouvy je vhodné si opatřit odhad nemovitosti a pojistnou částku stanovit na základě odhadu.

Dvoumiliónový byt pojistíte za 100 Kč měsíčně

Pojistné můžete platit ročně, pololetně nebo čtvrtletně. Průměrný starší byt v panelovém bytě o hodnotě dva milióny korun můžete pojistit už od zhruba 1200 korun ročně. K takovému pojištění je ale dobré sjednat ještě pojištění domácnosti, tedy vybavení interiéru. „Zjednodušeně se dá říct, že domácnost je to, co vypadne, když byt nebo dům otočím vzhůru nohama,“ popisuje Nikol Filoušová.

Spojení více pojistek vyjde levněji

„Pokud budete mít pojištění odpovědnosti přiřazené k pojistce nemovitosti, bude vás vycházet pravděpodobně cenově lépe. Je důležité si uvědomit, že v této pojistce je pojištění z běžného občanského života a držby nemovitosti. Nejedná se o pojištění odpovědnosti vůči zaměstnavateli,“ upozorňuje Nikol Filoušová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.