Poradna6. června  2016 v 06:00  

Přírodní zahrady nabízí druhovou pestrost a méně práce

Zahrada, ilustrační foto - Foto: Milan Kopecký

Zahrada, ilustrační fotoFoto: Milan Kopecký

V červnu je na zahrádce plno práce. Do poradny Regionu přišla Jana Kotoučková, která je zahradní projektantkou a taky poradkyní pro přírodní zahrady. Vysvětlila, jak se zbavit některých škůdců a taky prozradila, co to jsou přírodní zahrady a k čemu jsou dobé.

Přírodní zahrady původně pocházejí z Rakouska. Jsou důsledkem pečlivě zastřižených tújí a trávníků. Vysoké množství takto pojatých zahrad znamenalo velmi nízkou druhovou pestrost. Přírodní zahrady jsou druhově mnohem pestřejší. „Je to o tom, že v té zahradě necháváme žít přirozený systém. Ne, že bychom tam nic nedělali a nechali divočinu, ale využíváme principy a znalosti z přírody,“ vysvětluje Kotoučková. 

V přírodní zahradě nepoužíváme chemii  

Přitom ale v přírodní zahradě můžete pěstovat i okurky, rajčata nebo papriky. Důležité je udržet druhovou pestrost a nepoužívat pesticidy. Pak už záleží na každém, jak takovou zahradu pojme. Může být více užitková nebo naopak více přírodní. „Takovou charakteristikou je, že živý plot neděláme z tújí, ale z různých druhů keřů,“ říká host. 

Největším škůdcem na zahradě je slimák 

„Existuje tolik způsobů, jak ho zlikvidovat, ale žádný není úplně dokonalý. Šneci požírají vajíčka slimáků. V přírodních zahradách se velice osvědčili indičtí běžci. To jsou kachničky, které mají tělo zdvižené nahoru a pořád vypadají, že by se chtěly rozhlížet,“ popisuje Kotoučková. A zároveň dodává, že jsou jedním z nejefektivnějších způsobů v boji proti slimákům. 

Růže můžete mít téměř bez starostí 

„Parkové růže můžete mít od výšky 80 cm až metr a půl. Dále můžete mít i popínavé růže, půdopokryvné růže nebo polyantky. To jsou všechno nenáročné druhy,“ říká host. O takové růže nemusíme intenzivně pečovat, zastřihávat po odkvětu, přihnojovat a podobně. Jsou zároveň odolnější proti škůdcům nebo proti namrznutí. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  silnice II/347 (ulice Čejovská), Humpolec, okr. Pelhřimov, uzavřeno, stavební práce, Od 03.04.2018 00:00 Do 16.07.2018 23:59, Objížďka - bez rozlišení, pro osobní + do 12 t + BUS: silnice III/34771 (ulice ...
  silnice I/19, v katastru obce Bystřice nad Pernštejnem, okr. Žďár nad Sázavou, omezení, práce údržby, Od 24.03.2018 07:00 Do 25.03.2018 18:00, z důvodu kácení a odklízení stromů ze silnice I/19. Úplná ...
  silnice III/3906, Ocmanice, okr. Třebíč, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, práce na inženýrských sítích, Od 03.04.2018 00:00 Do 04.04.2018 23:59, Vydal: Městský úřad Náměšť nad Oslavou

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace