Poradna5. prosince  2017 v 09:30  

S modelářstvím můžete začít v každém věku

Letadlo, model, ilustrační foto - Foto: Milan Kopecký

Letadlo, model, ilustrační fotoFoto: Milan Kopecký

V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme přivítali Petra Šourka z jihlavského Klubu plastikových modelářů. Stavebnice může být pěkným vánočním dárkem, ale modelářství vyžaduje trpělivost a zručnost. Jak s modelářstvím začít, bylo tématem dnešní Poradny.

„Základem je komerčně dostupná stavebnice, která je buď z plastu, nebo z polyuretanu. Každý modelář pak model sestavuje a v tom je ten rozdíl a um. Protože když dva dělají totéž, tak to není totéž,“ říká host. Vždy ale záleží na motivaci. Jsou i modeláři, kteří začali až v důchodu a za několik let se vypracovali k celorepublikové špičce. 

Pro začátek volte jednoduchý model 

„Je jedno, jestli chcete začít technikou, letadly nebo loděmi. To záleží skutečně na vás. Na začátek je důležité vybrat si kvalitní a jednoduchý model, aby se brzy dostavil výsledek a neodradilo vás to,“ radí Petr Šourek. Jednoduchý je především takový model, kde je málo dílů a které do sebe snadno zapadnou.  

Modelář ocení nano-utěrky 

Jedná se o moderní utěrky z nano-vláken. „Je to jako větší pánský kapesník. Otírají se do ní barvy z povrchu modelu. Když takovou utěrkou setřete model, tak vám setře barvu jen z povrchu, ale nikoliv ze spár. V podstatě model utřete jako nádobí. To je pak paráda. Je to náramně rychlé, pohodlné a jsou hned vidět výsledky,“ doporučuje host. 

Některé modely bez návodu dohromady nesestavíte 

V každé stavebnici najdete i návod, jak postupovat při sestavování modelu. „Někteří jedinci trvají na tom, že návod je pro zbabělce. Ale není to tak. Je dobré ho mít, protože v extrémním případě může mít model i přes tisíc dílů a to bez návodu nedáte dohromady,“ říká modelář Petr Šourek. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 14. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Deskové hry potěší jak puberťáky, tak malé děti

  Deskové hry pomáhají v rodině udržovat dobré vztahy, případně je mohou i vylepšit, pokud nejsou právě příliš dobré. Podle čeho deskové hry vybírat, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct Petr Matějíček z jihlavského...

   
 • 13. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Gramofony se vrací do hry

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Jan Kabelka, prodejce elektroniky a mluvili jsme o výběr audio techniky pod vánoční stromeček.

   
 • 12. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Nadělte pod vánoční stromek hudební nástroj

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Milan Polreich z jihlavské prodejny hudebnin. Do studia s sebou vzal i rolničky na třmenu, které dokáží vytvořit vánoční atmosféru kdekoliv a bez větších nároků na hudební...

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-136,8
  silnice III/36075 (ulice Znojemská), Třebíč, okr. Třebíč, stavební práce, Od 18.12.2017 07:00 Do 20.12.2017 20:00, chodník z ul. Nerudova uzavřen, chodník z ul. Znojemská - 1,20 m pro chodce zůstane zachován, ...
  ulice Nerudova, mezi křižovatkami ulic Vaňkovo nám. a Hálkova, Třebíč, okr. Třebíč, stavební práce, Od 18.12.2017 07:00 Do 20.12.2017 20:00, chodník z ul. Nerudova uzavřen, chodník z ul. Znojemská - 1,20 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace