Poradna2. října  2017 v 09:30  

Tříděný odpad je levnou surovinou

Odpad, sklo, ilustrační foto - Foto: Tomáš Mařas

Odpad, sklo, ilustrační fotoFoto: Tomáš Mařas

Co se děje s odpadem, který vytřídíme, jsme probírali v Poradně Českého rozhlasu Vysočina s Martinem Lochovským, lektorem správného třídění.

„První továrna, která začala zpracovávat už něco vyrobeného, byla papírna ve Velkých Losinách na Šumpersku, která při výrobě papíru používala starý textil,“ mluví o prvopočátku třídění u nás host Martin Lochovský. To bylo v 18. století a na konci 19. století začaly továrny sbírat starý kov, později i sklo a papír. 

Továrnám se vyplatí zpracovávat odpad 

První kontejnery na třídění se v Československu objevily v 80. letech a třídilo se v nich sklo. Už tehdy sloužilo jako surovina pro výrobu nových výrobků ze skla. „Sklárny potřebovaly hodně skla a výkupny, které tuto službu zajišťovaly, už to nestíhaly. I když se sklo vykupovalo, lidé ho příliš do sběren nenosili. Naopak kontejnery na sklo měli blíž, a tak se třídění skla ujalo.“ 

Odpad z kontejneru putuje na třídící linku  

„Co dáme do kontejneru je teprve začátek. Na třídící lince se z toho vytřídí PET lahve, dokonce i podle barev, třídí se fólie, duté plasty, směsné plasty, pěnový polystyren a to, co se nedá zpracovat ať už ze své podstaty nebo proto, že je znečištěné potravinami nebo chemikáliemi, tak skončí jako výmět. A to se potom může zpracovat jako alternativní palivo pro cementárny nebo skončí na skládce,“ vysvětluje host. 

V novém skle je 30 až 60 procent starého skla 

Do skla se většinou už nic dalšího nepřidává. Většina obalového skla, které koupíte, je ale z velké části vyrobené z vytříděného skla. Z plastů se nejčastěji vyrábí granulát, který pak slouží k výrobě nových plastů. Stejně tak se z něj ale vyrábí nejrůznější příměsi do stavebních materiálů, různých tvárnic a podobně. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 14. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Deskové hry potěší jak puberťáky, tak malé děti

  Deskové hry pomáhají v rodině udržovat dobré vztahy, případně je mohou i vylepšit, pokud nejsou právě příliš dobré. Podle čeho deskové hry vybírat, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct Petr Matějíček z jihlavského...

   
 • 13. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Gramofony se vrací do hry

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Jan Kabelka, prodejce elektroniky a mluvili jsme o výběr audio techniky pod vánoční stromeček.

   
 • 12. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Nadělte pod vánoční stromek hudební nástroj

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Milan Polreich z jihlavské prodejny hudebnin. Do studia s sebou vzal i rolničky na třmenu, které dokáží vytvořit vánoční atmosféru kdekoliv a bez větších nároků na hudební...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace