Poradna10. srpna  2017 v 09:30  

U rybníka, bazénu, řeky nelze nic podcenit, říká vodní záchranář Petr Němec

Vodní záchranáři, Třebíč - Foto: Milan Kopecký

Vodní záchranáři, TřebíčFoto: Milan Kopecký

I přes mnohá varování od záchranářů, aby lidé byli u vody opatrní, nepřeceňovali své síly a vždy měli při koupání na dohled své děti, se tak neděje. A dochází tak k častým úrazům a bohužel i utonutím. Jak se vyhnout potížím ve vodě, aby se nám nic nestalo? A jak poskytnout první pomoc? Na to jsme se zeptali vodního záchranáře z Třebíče Petra Němce.

Když už jdete k vodě ať už sami, s přáteli nebo s dětmi, je třeba dodržovat bezpečnostní pravidla, vědět, jak se u vody a radovánkách v ní chovat tak, aby nedošlo k úrazu. „Záleží na chování lidí u vody,“ říká záchranář.  

Proto je třeba uvědomit si nebezpečí, která jsou ve vodě skryta. Znát svůj zdravotní stav i fyzickou připravenost a nepřeceňovat svoje síly. Zbytečně neriskujte. Na plážích bývají často rozbité lahve, ostré kameny. Proto je na takových místech dobré nosit obuv. Řezných ran na chodidlech je mnoho.  

Dostanete křeč  

Křeč sama o sobě nijak život neohrožuje a proto je potřeba zachovat klid a rozvahu. Proti křeči pomáhám rozmasírovat patřičný sval. Křeč se odstraňuje střídavým napínáním a uvolňováním postižené svalové skupiny tak dlouho, až bolest ustane. Pokud na křeče trpíte, je třeba do sebe dostat magnézium. Stačí pít minerální vody, ve kterých je obsažené.  

Děti u vody 

Děti je třeba mít neustále pod dozorem. Vybavte je pomůckami, plaveckými pásy tzv. ježky, nafukovacími kruhy, rukávky, nenechávejte je samotné. „Platí to, že musí být pořád na dohled a plavat v bazénech, které jsou pro ně přizpůsobeny,“ zmiňuje Petr Němec.  

Řeky, říčky a jezy 

U pomalu tekoucích vod je třeba dávat pozor na kameny. Tam opět hrozí nebezpečí úrazů. K jezům by se pak člověk neměl přibližovat vůbec, nebo určitě ne sám. Zde bývají podle záchranáře Petra Němce časté smrtelné úrazy.
 

Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Od 21.10.2017 19:10 do 20:20; na silnici 360 u obce Velké Meziříčí okres Žďár nad Sázavou; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění.
  ulice Vrchlického, Třebíč, okr. Třebíč, zúžené jízdní pruhy, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 16.11.2017 20:00, Třebíč, Vrchlického - výkopové práce: oprava vodovodního řadu, Vydal: Městský úřad ...
  silnice III/3489, Havlíčkův Brod, okr. Havlíčkův Brod, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 00:00 Do 27.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: přes místní komunikace, Vydal: Městský úřad ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace