Poradna16. června  2017 v 09:30  

Účinná léčba chronické bolesti spočívá v mírnění utrpení

Bolest - Foto: Ryan Weisgerber, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

BolestFoto: Ryan Weisgerber, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Bolest vždy signalizuje, že v našem těle není něco v pořádku. Je proto svým způsobem užitečná. Když se ale promění v chronickou bolest, nejen, že výrazně omezuje náš život, ale je nutné ji také léčit. S radami přišel do studia Českého rozhlasu Vysočina pan doktor Petr Cvrček z ambulance bolesti jihlavské nemocnice.

Ambulance je určená pro pacienty s chronickou bolestí, ale jen pro ty, kteří už jsou dlouhodobě léčení. „Často se nám stává, že přijde nějaký pacient, který například trpí artrózou nosných kloubů a stěžuje si na to, že si vezme například tabletku ibalginu, která mu od bolesti pomůže, ale za šest hodin si musí vzít další. Takový člověk je v podstatě úspěšně léčený. Jde jen o to změnit taktiku léčby, ale v léčbě může pokračovat dál u svého praktického lékaře,“ vysvětluje host. 

Léčba bolesti musí být kontinuální  

„To znamená, že by pacienti měli léky užívat ne při bolestech tak, jak se mylně domnívají, ale spíš podle času. Podobně, jak se berou antibiotika po osmi, dvanácti hodinách, aby bolesti nedali šanci nastoupit,“ říká doktor Petr Cvrček. Takovou léčbu je nutné postoupit pod dohledem lékaře, aby nedošlo k závislosti na lécích. 

Rozdíl mezi akutní a chronickou bolestí je v délce jejího trvání 

„Akutní bolest je odstranitelná nebo v průběhu času sama odeznívá. Zatímco u chronické bolesti příčina odstranitelná není. Tudíž je nutné léčit dlouhodobě. Z časového hlediska se udává, že o chronické bolesti můžeme mluvit tehdy, jestliže trvá déle než tři až šest měsíců. Pokud je doba kratší, hovoříme zpravidla o akutní bolesti,“ vysvětluje doktor Petr Cvrček. 

Vyléčit chronickou bolest se většinou vyléčit nepodaří 

Léčba chronické bolesti spočívá ve zmírnění utrpení. Kromě samotných léků na mírnění bolesti, hraje svoji roli i psychoterapie a v závažnějších případech i léčba pomocí psychofarmak. Stejně důležitou roli pak hraje aktivita pacienta, který by měl provozovat různé fyzické aktivity, které pomohou jeho psychice. Může se jednat i o udržení základních návyků, jako je úklid, chození na procházky, jóga a podobně. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  silnice II/351, Kožichovice - Valeč, okr. Třebíč, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.06.2017 10:00 Do 31.08.2017 20:00, částečná uzavírka (dopravní omezení) silnice č. II/351 v úseku od ...
  ulice Farní, Jihlava, okr. Jihlava, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 26.06.2017 07:00 Do 28.07.2017 23:59, úplná uzavírka místní komunikace Farní v Jihlavě z důvodu opravy povrchu vozovky, Objížďka ...
  silnice II/400, Zvěrkovice, okr. Třebíč, zúžená vozovka na dva jízdní pruhy, práce na inženýrských sítích, Od 26.06.2017 07:00 Do 05.07.2017 20:00, podélné uložení kabelové přípojky v krajnici – silnice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace