Poradna12. září  2017 v 09:30  

Už tříleté děti se mohou učit hrát na hudební nástroj

Hra na klavír, ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Hra na klavír, ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Začal školní rok a možná vás taky napadlo, že to je ideální čas na to, aby se vaše dítě nebo vnouče začalo věnovat hře na některý z hudebních nástrojů. V jakém věku je optimální začít a taky na co brát ohled, jsme probrali v Poradně Českého rozhlasu Vysočina se zakladatelkou jihlavské klavírní školy Annou Paštykovou.

Optimální je, když se dítě začne hraní na hudební nástroj věnovat už od tří let. I když to může většině rodičům přijít příliš brzy. Zda dítě má nebo nemá hudební vlohy, poznáte jedině tak, že to vyzkoušíte. Když vidíte, že dítě rádo tančí, zpívá, má se k hudebním nástrojům a samo na ně i hraje, pak neváhejte a můžete ho vzít ke zkoušce do některé z hudebních škol. 

Už ve třech letech se dá zahrát na klavír 

I tříleté dítě se dokáže naučit plnohodnotně zahrát na klavír například vánoční koledu a to včetně zpěvu. Výuka zpočátku probíhá formou hry. Například různí plyšoví medvídci představují různé klávesy. 

Falešný zpěv pozná každý, ale zpívat se musíme naučit 

„Něco jiného je, co umí člověk slyšet a něco jiného co reprodukuje, když sám zpívá. Vnitřní sluch mají lidi správný. Proto i umí posoudit, že sami zpívat neumí nebo slyší, že někdo zpívá falešně. Ale jde o trénink. Děti jsou jako nasávající houba a co jim poskytneme, to rozvíjí a pak to i umí,“ vysvětluje host. 

Nejjednodušší je flétna 

Začíná na ni hrát většina dětí a taky patří mezi nejčastěji vyučované nástroje v hudebních školách. Oblíbená je i kytara. Před koupí hudebního nástroje se poraďte s hudebním učitelem o vhodné velikosti nástroje. Kytara pro dospělé je například vhodná až pro osoby vysoké aspoň 160 cm. Velikosti kytar pro menší postavy jsou většinou čtvrtinové, poloviční nebo tříčtvrteční. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 14. listopadu  2017 v 09:30       rubrika: Poradna

  Cukrovku si většinou sami nezjistíme. Nebolí

  Světový den diabetiků připadá na 14. listopad. To se narodil kanadský lékař, chirurg a filozof Frederick Grant Banting - člověk, který se svým spolupracovníkem objevil léčebné účinky inzulinu. Za svou práci dostal Nobelovu...

   
 • 13. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Kytaru je lépe kupovat v kamenné prodejně, radí odborník

  Uvažujete o koupi hudební nástroje pod vánoční stromeček? Na kytary, jejich druhy jsme se v pravidelné poradně na Českém rozhlase Vysočina zeptali prodejce hudebních nástrojů Milana Polreicha.

   
 • 10. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Výslovnost dětí se zhoršuje

  Klinická logopedka Kateřina Trčková byla hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina a řeč byla o tom, jak se v populaci zhoršuje kvalita mluveného projevu a co s tím může každý z nás dělat.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace