Poradna13. března  2018 v 09:30  

Vady nohou většinou získáme už v dětství

dětské boty - Foto:  @mrsiraphol, Freepik

dětské botyFoto:  @mrsiraphol, Freepik

V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme přivítali Olgu Wiesnerovou, která prodává a radí při koupi zdravotnických potřeby. Tématem byly zdravého nohy, péče o ně a pomůcky, které nám mohou při potížích pomoci.

„9 z 10 dětí se narodí se zdravýma nohama. Alarmující ale je, že každé 5. dítě jde do školy s nějakou získanou vadou. Vady se získávají především nošením nesprávné obuvi a bohužel také tím, že se děti málo hýbou. Protože noha je konstruovaná pro pohyb,“ říká host. 

Když se začne dítě stavět na nohy, nedávejte mu hned botičky 

Místo botiček pořiďte dětem silné ponožky s protiskluzovou úpravou. K tomu je dobré zvolit senzorický koberec, který nutí malé nožičky zpracovávat nerovnosti. „Problémem jsou plovoucí podlahy a dlažby, které nedávají nožičkám žádné stimuly,“ vysvětluje Olga Wiesnerová. 

Získané vady z dětství se v dospělosti násobí 

„Správná botička musí mít pevný opatek. To je naprostý základ. Jsme u patní kosti, která udává svislici celého pohybového aparátu. V momentě, kdy pata nemá dostatečnou oporu v botě, může tzv. vbočit,“ upozorňuje Olga Wiesnerová. Je to vada, která je u dětí častá. 

Ploché nohy jsou dědičné 

„Problém podélného plochonoží je to, že oblouk podélné klenby neplní svoji funkci, kterou je nést váhu a rovnováhu celého těla. Tím, že oblouk se propadá, tak dochází k tomu, že kotník, který nasedá na patní kost, se sníží dolů. Což se projevuje bolestmi kotníků, kolen, kyčlí,“ popisuje host. 

Autor:  Martin Vašíček, Ivana Jelínková
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 15. března  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Celiakie je dědičné onemocnění

  Onemocnění celiakií znamená celoživotní přísnou dietu. Nutriční terapeutka Jitka Turňová přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct, co lidé postižení touto chorobou mohou jíst a také, jak onemocnění poznat.

   
 • 14. března  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Rady s podáním přiznání na finančním úřadě příliš nečekejte

  V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme s daňovým poradcem Kamilem Rodem mluvili o změnách v daních z příjmu a také o úskalích, která jsou spojená s podáním daňového přiznání.

   
 • 12. března  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Zahradní techniku nemyjte tlakovou vodou

  Slunce začíná sílit, sníh taje a mrazy polevují. Nejvyšší čas připravit zahradní techniku na novou sezónu. S radami přišel do studia Českého rozhlasu Vysočina Petr Smejkal, servisní technik.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace