Poradna10. října  2017 v 09:30  

Výchova a výcvik psa jsou dvě různé věci

Pes, ilustrační foto - Foto: Milan Kopecký

Pes, ilustrační fotoFoto: Milan Kopecký

S Tomášem Rychetským z Kynologického klubu Jihlava jsme si v Poradně Českého rozhlasu Vysočina povídali o základním výcviku psů.

„Nejzákladnější je povel, kterým dokážeme pejska přivolat. To je základ. Ať už je to ke mně nebo jiným způsobem. Dalším důležitým povelem je zůstaň,“ říká Tomáš Rychetský. Rozdíl je mezi výcvikem a výchovou. Psi prodělávají výcvik za nějakým konkrétním účelem. Výchova psa naopak slouží k tomu, aby byl bezproblémovým společníkem mezi lidmi a ostatním psy. Výchova začíná už od štěněte, výcvik pak zhruba od 6. měsíce života. 

Za uposlechnutí musí pes dostat odměnu 

Psa berte už od mala ven na procházku a buďte s ním co nejvíc v kontaktu, aby si na vás zvykl jako na pána. Co nejvíce ho volejte a když přiběhne, odměňte ho. „Odměna je pamlsek, hračka, pohlazení pochvala. Postupně je potřeba pěstovat i hygienické návyky, například, že po jídle se jde vyvenčit, pokud ho máme v bytě,“ vysvětluje host. 

Německý ovčák patří k nejučenlivějším psům 

„Nejrozšířenější plemeno německý ovčák je celosvětově uznaným plemenem od roku 1899. Za tu dobu je toto plemeno vedené k tomu, aby odvádělo práci. Každý pes musí splnit zkoušky a zdravotní prohlídku, než se dostane do chovu. Potom je předpoklad, že už se genetika postará o to, že potomci budou stejní nebo lepší, než rodiče,“ vysvětluje host. 

Psa, který nevydrží sám, postupně zvykejte na samotu 

Labilnější pes je náchylnější a celkově méně poslušný. Více řeší i to, co se kde v okolí šustne, většinou štěkotem. Sebevědomí pes spíše odpočívá a nemá důvod se vzrušovat. „Labilnějšího pejska bych zvykal, že na chvíli odejdu, vrátím se, když je potichu. Postupně tu dobu prodlužujte. Pejskovi se dá i určit místo, na kterém bude. Když z domu odejdu, tak má pejsek nějakou svoji přepravku, klec, do které se zavře, kde má své zázemí a je tam v klidu,“ radí host. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 17. října  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Oběti trestných činů v seniorském věku mohou žádat o finanční pomoc

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina tentokrát byl Antonín Křoustek, vedoucí jihlavské Bílého kruhu bezpečí. Řeč mimo jiné byla i o tom, jak může Bílý kruh bezpečí finančně pomáhat seniorům, kterým je šedesát a...

   
 • 16. října  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Hormonální jóga stimuluje žlázy v těle

  Jóga je cvičení v našich končinách už dobře známé, ale je dost možné, že jste neslyšeli o hormonální józe. V čem se liší a jak vám může pomoci, jsme probrali s Šárkou Simonidesovou, lektorkou hormonální jógy.

   
 • 13. října  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Při dlouhém cestování procvičujte nohy

  Pátek 13. prosince vyšel na Světový den trombózy. Proto jsme si do Poradny Českého rozhlasu Vysočina pozvali pana primáře Hematologie nemocnice v Pelhřimově Petra Kesslera.

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, mezi km 163.3 a 163.2, ve směru Praha, nehoda, neprůjezdný levý jízdní pruh, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 17.10.2017 15:10 Do 17.10.2017 19:10
  Od 17.10.2017 14:40 do 15:40; v ulici Pražská v obci Moravské Budějovice okres Třebíč; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; bez zranění osob, průjezdné 1 JP.
  Od 17.10.2017 14:40 do 15:40; D1 - 154km na trase Praha - Říkovice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x DOD bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace