Poradna10. listopadu  2017 v 09:30  

Výslovnost dětí se zhoršuje

Logopedické vyšetření, ilustrační foto - Foto: Nemocnice Trutnov

Logopedické vyšetření, ilustrační fotoFoto: Nemocnice Trutnov

Klinická logopedka Kateřina Trčková byla hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina a řeč byla o tom, jak se v populaci zhoršuje kvalita mluveného projevu a co s tím může každý z nás dělat.

Obecně platí, že děti by měly mít správnou výslovnost před nástupem do školy, aby je to nebrzdilo v učení. „Dříve to bylo tak, že tři děti ve třídě měly nesprávnou výslovnost. Teď je to obráceně. Nyní opravdu dejme tomu jen tři děti z celé třídy správně mluví,“ upozorňuje Kateřina Trčková na zhoršující se kvalitu mluveného projevu u dětí. 

Málo na sebe mluvíme 

„Máme na sebe málo času. Protože mluvení zabere nějaký čas,“ vysvětluje host. Rodiče by měli s dětmi pravidelně a často mluvit. Důležité je například i večerní předčítání pohádek. Rodiče by přitom měli klást důraz, aby sami správně vyslovovali. Děti jsou v útlém věku velmi učenlivé, a pokud kolem sebe slyší kvalitní mluvený projev, přebírají ho. Zároveň od dětí vyžadujte, aby mluvily. 

S mluvením pomohou i mimická cvičení 

„Dá se to trénovat jakkoliv. Od šklebení se do zrcadla, kdo předvede větší a lepší škleb. Ale pomůžou i běžné věci, jako otevření pusy, usměj se, vyšpul pusu, nafoukni tváře nebo vyplázni jazyk, olízni si patro, přejeď si po zubech, udělej bouličku ve tváři jazykem, zaklepej jazykem jako koník,“ uvádí pár příkladů cvičení pro děti logopedka. 

Řečové vady nejsou dědičné 

Ráčkování, šišlání nebo špatné sykavky jsou jazykové vady, které nejsou dědičné. Často se ale stává, že děti rodičů, které tyto vady mají, pak mívají se správnou výslovností taky problémy. Je to opět dané tím, že děti i tyto vady snadno odposlechnou a přijmou je za svoje. Pokud tedy rodiče trpí nějakou vadou, měli by své dítě vzít k logopedovi, aby děti naučil správnou výslovnost a pohlídal, aby se děti chyby nenaučily.  

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 14. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Deskové hry potěší jak puberťáky, tak malé děti

  Deskové hry pomáhají v rodině udržovat dobré vztahy, případně je mohou i vylepšit, pokud nejsou právě příliš dobré. Podle čeho deskové hry vybírat, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct Petr Matějíček z jihlavského...

   
 • 13. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Gramofony se vrací do hry

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Jan Kabelka, prodejce elektroniky a mluvili jsme o výběr audio techniky pod vánoční stromeček.

   
 • 12. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Nadělte pod vánoční stromek hudební nástroj

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Milan Polreich z jihlavské prodejny hudebnin. Do studia s sebou vzal i rolničky na třmenu, které dokáží vytvořit vánoční atmosféru kdekoliv a bez větších nároků na hudební...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace