Poradna13. února  2018 v 09:30  

Z dluhové pasti vás může dostat osobní bankrot

Kreditní karta, ilustrační foto - Foto:  @katemangostar, Freepik

Kreditní karta, ilustrační fotoFoto:  @katemangostar, Freepik

Z dluhů vede jen složitá a trnitá cesta. Kdo do problémů s penězi sklouzne, neuteče před nimi. Nakonec se mohou vymáhané částky dostat na sumy, které jsou pro daného člověka likvidační. Jak za včas problémy rozpoznat a co se s nimi dá dělat, přišel do Poradny říct Karel Křivánek z Občanské poradny Vysočina.

„Často jsme svědky toho, že se rozpadají celé rodiny, lidé spolu nemluví, manželé se chtějí rozvádět, popřípadě přicházejí s tím, že nezvládají platit svoje závazky. Někdy pak přeteče poslední pověstná kapička a lidé se rozhodnou, že chtějí situaci řešit,“ říká host. A vůle chtít problém řešit je pro úspěch rozhodující. 

Na začátku si musíte připravit všechny doklady 

„Naše služby jsou podle zákona bezplatné, takže to nikoho nebude stát ani korunu. Ale musí počítat s nějakou svojí aktivitou, kterou po nich budeme chtít. Protože musí dát dohromady svoje věci, přehledy, abychom měli celistvé informace a mohli jim co nejlépe pomoci,“ vysvětluje Karel Křivánek. 

Splatit musíte 30 procent nejpozději do pěti let 

Řešením více dluhů je Podání návrhu na oddlužení, což je známý akt jako osobní bankrot. „Je to záchranné řešení pro dlužníky, kteří už nevidí cestu skrz své dluhy,“ říká host. Návrh na oddlužení musí povolit příslušný Krajský soud. Dlužník musí splatit 30 procent svých závazků a to za pět let. V současné době politici projednávají návrhy, které tyto podmínky mohou do budoucna změnit. 

Po pěti letech je dluh odpuštěný 

„Po pěti letech dochází k tomu, že dluhy, které zůstaly, jsou dlužníkovi odpuštěné,“ vysvětluje Karel Křivánek. Po té se takový člověk může vrátit k běžnému životu. Dokonce je možné, že si může znovu půjčit. Osobní bankrot je ale poměrně tristní zkušenost a je vždy lepší se takové situaci vyvarovat. 

Autor:  Martin Vašíček, Ivana Jelínková
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 16. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  S virózou k lékaři nemusíte. Hlavně ji vyležte v posteli

  Na Vysočině právě řádí chřipka a některá zdravotnická zařízení zůstávají pro veřejnost uzavřená. Lidé chřipku často podceňují, v lékárně si koupí volně prodejné léky a někdy je dokonce kombinují. Co nám v takovém případě...

   
 • 15. února  2018 v 09:30       rubrika: Poradna

  Make-upu raději méně, než více

  Jsme v plesové sezoně a ženy opět nemají co na sebe a neví, jak se správně nalíčit. Ale od toho je tady Poradna Českého rozhlasu Vysočina a pozvání tentokrát přijala jihlavská kosmetička a vizážistka Sandra Mirková.

   
 • 14. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Krůtí je jedno z nejkvalitnějších mas na trhu

  V obchodech máme na výběr z velkého množství masa. Jedno z nejoblíbenějších je kuřecí, krůtí zůstává ve stínu a je to škoda. Podle čeho vybírat, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct jihlavský řezník Jan...

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-144,0
  Od 19.2.2018 04:25 do 05:25; D1 - 141km na trase Praha - Říkovice; nehoda; 3 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 3 x DOD bez zranění.
  D1, mezi km 80.4 a 80.6, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 19.02.2018 07:00 Do 19.02.2018 16:00, údržba a opravy mostů, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace