Poradna14. června  2017 v 09:30  

Zaděláním výletového otvoru se sršní nebo vos nezbavíte

Sršeň obecná - Foto:  Wikipedia

Sršeň obecnáFoto:  Wikipedia

Sršeň obecná je největším společensky žijícím hmyzem v Evropě a svým bzučením budí patřičný respekt. Svoje hnízdo si navíc mohou vybudovat v blízkosti vašeho obydlí nebo dokonce přímo v něm, například na půdě nebo pod střechou. Jak se hnízda zbavit, přišel říct veterinář a deratizátor Daniel Honzák.

„V přírodě se sršni nejčastěji vyskytují ve vykotlaných stromech na okrajích luk, kde si loví potravu. V blízkosti lidských obydlí nejčastěji zalétávají a vytváří si hnízda na půdách, v podbití rodinných domů, v zahradních domcích,“ říká host. 

Sršní jed je méně nebezpečný, než včelí 

Sršeň je mnohem větší, než včela, Proto budí i patřičný respekt a obavy lidí. Jejich jed je ale pro zdravého člověka méně nebezpečný, než bodnutí od včely. Sršní jed má jiné složení a i když není tak nebezpečný, způsobí člověku mnohem větší bolest. A samozřejmě, pokud je někdo alergický přímo na sršní jed, může být takové bodnutí i smrtelné. 

Sršní hnízdo může být i metr vysoké 

Sršni jsou schopni své hnízdo vybudovat do úctyhodných velikostí. K metrové výšce je třeba přičíst i půl metrovou šířku a až tisíc jedinců, kteří takové hnízdo obývají. Většinou bývá hnízdo největší v polovině srpna. Hnízdo může být ale dobře ukryté například v podbití a vidíme jen výletový otvor.  

Likvidace hnízda se provádí chemickou látkou 

Aerosol deratizátor nastříká do okolí hnízda nebo z konve hnízdo přímo zaleje. Pokud není hnízdo viditelné, tak se chemie aplikuje do výletového otvoru. Zasahující člověk musí být vybavený speciálním oblekem, maskou a nesmí mít odhalenou žádnou část těla. Určitě neucpávejte výletový otvor v domnění, že tím hnízdo zlikvidujete. Sršni, vosy i včely začnou budovat jiný otvor a mají schopnosti bez problémů narušit sádrokarton, ale i jemný beton. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 23. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Originálním vánočním dárkem je akvárium

  Jaroslav Svoboda se už desítky let věnuje chovu akvarijních rybiček a také se specializuje na prodej potřeb pro domácí mazlíčky. V Poradně Českého rozhlasu Vysočina se vás snažil přesvědčit o tom, že akvárium může být...

   
 • 22. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Moderní jsou Vánoce v severském stylu

  Blíží se advent a Vánoce, tedy období, kdy tuto výjimečnou atmosféru můžeme podpořit dekoracemi a výzdobou. Jak ji udělat vkusně a snadno, přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct květinářka Barbora Konečná.

   
 • 21. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Děti můžete učit lyžovat už od tří let

  Hostem poradny Českého rozhlasu Vysočina byla lyžařská instruktorka Vendula Badalíková. Přinesla několik rad, jak se naučit lyžovat a co k tomu budeme potřebovat.

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: přeháňky, D1-154,1
  D1, mezi km 74.2 a 74, ve směru Praha, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.11.2017 08:16 Do 25.11.2017 20:00, Pokládka svodidel na přejezdu v SDP
  D1, mezi km 82.6 a 74.4, ve směru Praha, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 25.11.2017 06:28 Do 25.11.2017 18:00, odstranění přechodné úpravy provozu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace