Zázvor léčí a zimomřivé krásně prohřeje

22. leden 2015
Dobré odpoledne

Kořen zázvoru je jedním z pilířů východní medicíny, který se k nám ale dostal až v poslední době. Bylinářka Hana Urbánková soudí, že proto není starší generace na jeho užívání zatím zvyklá. „Ale osvětou už se k němu lidé postupně přiklánějí. Kromě toho, že si můžeme zázvor nastrouhat do čaje, což už spousta lidí dělá, můžeme z něj připravit i sirup, lahodné likéry a dá se použít i při vaření.“

Jeho základní vlastností, které nejvíce využíváme, je podpora imunity. „Jakmile se začne projevovat nějaké nachlazení, v období chřipkových epidemií, je zázvor ideální. Prokázalo se i klinicky, že velice dobře působí na kloubní systém a také na nevolnosti – ať už během těhotenství nebo při různých kinetózách při cestách autem nebo autobusem,“ chválí zázvor bylinářka. Na druhou stranu v kupovaných čajích se sušeným zázvorem, kdy nevíme, jak starý ten zázvor je a jak dlouho je nastrouhán, nemusí tak dobře působit. „I když si ho doma nastrouháme do zásoby, léčivé látky z něho rychleji vyprchávají, takže čím čerstvější, tím lepší.“

Zázvor má podle slov Hany Urbánkové vliv i na trávení, na správnou funkci zažívacího systému, žlučník a je celkově povzbuzujícím prostředkem. „Je to životabudič nejen pro starší lidi, kterým vrací elán do života, tak i pro mladší, kteří jsou přepracovaní. I tady ale platí všeho s mírou, takže se to s ním nesmí přehnat. Zázvor je totiž velice silný a pálivý, takže může podráždit a vyvolat úplně opačnou reakci, než bychom potřebovali.“

Vyrobte si sirup nebo likér!

Jak ze zázvoru vyrobit sirup? „Buď čistý samotný zázvor nakrájíme na kostičky či nastrouháme, a nebo k němu přidáme i citron (kyselinu citronovou) a cukr, ať už bílý, přírodní nebo med. Zázvor má jiné účinky, když je v syrovém stavu, ale vařený zázvor snese každý. Pro extrakt platí stejné poměry jako u ostatních bylinných sirupů - na 5 litrů vody 5 kg cukru, vaříme do zhoustnutí a pak pomalu odpařujeme. Vařený sirup slijeme do lahví, přecedíme a kousky zázvoru, které nám zbudou, můžeme dosušit. Později se dají použít do čaje a nebo je žvýkáme, pokud sneseme, jak jsou pálivé,“ usmívá se Hana Urbánková.

Můžeme si také vyrobit likér. Kořen zázvoru nakrájíme na plátky a společně s plátky citronu zalijeme nejlépe vodkou. Necháme 2 – 3 týdny louhovat, přidáme cukr rozředěný s vodou podle toho, jak silný chceme likér mít.

Zázvor je silně zahřívací, takže především v zimním období je to blahodárné pro zimomřivé lidi, kterým to rozproudí krevní oběh. Zázvor se dá používat i v kuchyni v jakékoliv kombinaci s masem, ale měli bychom počítat s tím, že máme-li doma děti, je lepší použít jen malé množství zázvoru.

Chat s Hanou Urbánkovou

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.