Poradna22. prosince  2017 v 09:30  

Zkuste letos salát bez majonézy

Bramborový salát - Foto: Patrik Rozehnal

Bramborový salátFoto: Patrik Rozehnal

V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme těsně před Štědrým dnem a slavnostní večeří, přivítali šéfkuchaře Svatoslava Rychteckého. Řeč byla nejen o kaprovi a salátu, ale také o polévce.

Svatoslav Rychtecký dělá tradiční rybí vývar podle receptu svého otce. „Základem je pořádný rybí vývar. Musí být důkladně očištěná hlava, vybrané žábry, pak ani není cítit rybinou,“ popisuje host. Rybí polévka tak může zachutnat i někomu, komu běžně nechutná. Vývar udělejte s kořenovou zeleninou a s divokým kořením. 

Kapra začíná nahrazovat losos 

„Právě kvůli kostem. Někdo nemusí tolik vůni rybiny, což u lososa tolik není. Nebo jsou časté výměny za řízek, ať už vepřový nebo kuřecí,“ popisuje zkušenosti z restaurace šéfkuchař. Lososa můžete stejně jako kapra obalit, ale vhodnější je takovou rybu přírodně jen opéct. Zajímavou alternativou pak může být i kvalitní hovězí steak. 

Salát je lepší dělat den předem 

„Osobně dělám salát raději bez majonézy. Používám jen brambory, červenou cibuli, kyselou okurku, olivový olej a hořčici,“ říká host. Celkovou konzistenci salátu tak namísto majonézy vytváří právě olivový olej, který je také zdravější. 

Jako dezert si připravte vánoční závin 

Na přípravu není složitý. Stačí připravit tvarohový závin a přidat jablka nebo udělat štolu. Samozřejmě ideálním zákuskem může být i tradiční cukroví. Pokud máte obavy o štíhlou linii, snad vás uklidní, že podobné hody jsou i v jiných zemích. A například v Rumunskou ještě před Vánocemi začínají zabíjačkou.  

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 18. ledna  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  I pokojové rostliny mají zimní spánek

  Pokojové rostliny jsou teď v zimním spánku. Přesto si zaslouží péči, aby jednak toto období přežily, ale také se jim na jaře dařilo a opět rostly a případně i vykvetly. Jak se o květiny v tomto období roku správně starat,...

   
 • 17. ledna  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Denní svícení je v chumelenici velmi nebezpečné

  Sněžení na Vysočině komplikuje provoz, především na dálnici D1 a přilehlých silnicích, kde řidiči z dálnice hledají objížďky. S Veronikou Vošickou z BESIPu jsme v Poradně Českého rozhlasu Vysočina mluvili o některých...

   
 • 16. ledna  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Ceny některých nemovitostí vzrostly o sto procent

  V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme zmapovali realitní trh s makléřem Josefem Smolíkem. A jak říká, loňský rok byl z pohledu realitní kanceláře rokem úspěšným.

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, km 155.8, ve směru Bohumín – PL, porouchané vozidlo, očekávejte zdržení, Od 21.01.2018 00:02 Do 21.01.2018 01:02, NA na krajnici
  Srážky: sněžení, D1-164,9
  D1, mezi km 154.62 a 146.52, ve směru Praha, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, práce na silnici, Od 20.01.2018 06:25 Do 21.01.2018 20:00, Pozor!, Odstraňování přechodného dopravního značení, demontáž ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace