Poradna16. března  2017 v 14:00  

Zlomeniny způsobené jen běžnou zátěží kosti mohou být příznakem rakoviny

zlomenina - Foto: CC0 Public domain

zlomeninaFoto: CC0 Public domain

Rakovina postihující kosti a kostní dřeň je druhé nejčastější nádorové onemocnění. Většina pacientů má šanci se uzdravit. O prvotních příznacích a možnostech léčby jsme mluvili s primářem z pelhřimovské nemocnice Petrem Kesslerem.

Onemocnění je také známé jako mnohočetný myelom. „Je to nádorové onemocnění z plazmatických buněk. Plazmatické buňky nám za normálních okolností produkují protilátky, pokud se organismus setká s něčím cizorodým. Třeba s bakteriemi nebo viry,“ vysvětluje Petr Kessler. Pokud se ale plazmatické buňky vymknou kontrole, tak může dojít k nádorovému onemocnění. 

Zlomeniny způsobené běžným zatížením kosti mohou být jedním z příznaků 

„Pacienti mají různé potíže, které mohou vyplývat z postižení kostí nádorem, kdy se kost stává křehčí. Nádor ji může nahlodat, takže se potom snadněji láme. To jsou tzv. patologické zlomeniny, kdy pacient například vezme lopatku uhlí a přitom si zlomí pažní kost,“ vysvětluje host.  

I bolest zad může signalizovat mnohočetný myelom 

„Samozřejmě naprostá většina lidí, které bolí záda, nemají mnohočetný myelom. Ale určitě platí, že pokud někoho bolí záda a ta bolest nereaguje na běžnou léčbu, trvá to už měsíc a půl, tak při nejmenším by se měl udělat rentgen páteře. A v případě, že to není objasněné, tak vyšetřit krev, případně moč“ říká Petr Kessler. 

Agresivní mnohočetný myelom je nutné léčit ihned 

Jinak by do několika týdnů pacientovi začaly selhávat ledviny nebo se lámat kosti. „Základem léčby je chemoterapie v kombinaci s glukokortikoidy a u lidí mladších 70 let, pokud to zdravotní stav dovoluje, je transplantace kmenových buněk,“ říká Petr Kessler. Zároveň ale existují i pacienti, které není nutné ihned léčit. Záleží na rychlosti bujení, a tak stačí pacienta sledovat a i po dobu mnoha let se nemusí rakovina naplno spustit. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:00  
 

Nové články v rubrice

 • 23. června  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  V horku by zvířata neměla pít ledovou vodu

  Když uhodí horko, máme někdy co dělat, abychom vysoké teploty ve zdraví přežili. Podobná rizika ale hrozí taky našim domácím mazlíčkům. Jak s nimi přečkat letní horka, přišel poradit veterinář Přemysl Novák.

   
 • 22. června  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Ovocný stromek potřebuje vydatnou zálivku po obvodu koruny

  V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme si povídali s předsedou Svazu zahrádkářů v Telči Ladislavem Dufkem o tom, jak na začátku léta správně pečovat o ovocné stromky a taky o tom, jak to vypadá s letošní úrodou.

   
 • 20. června  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Na letní tábor by se mělo dítě vypravit bez tabletu a mobilu

  Možná, že vaše dítě nebo vnouče pojede letos na svůj první tábor. Kromě samotných rodičů nebo prarodičů, může být nervózní i dítě. Obzvlášť pokud není zvyklé být příliš často samo. Jak dítě na letní dobrodružství připravit,...

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, mezi km 89 a 89.5, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 26.06.2017 07:30 Do 26.06.2017 19:30, údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  silnice II/351, Kožichovice - Valeč, okr. Třebíč, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.06.2017 10:00 Do 31.08.2017 20:00, částečná uzavírka (dopravní omezení) silnice č. II/351 v úseku od ...
  ulice Farní, Jihlava, okr. Jihlava, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 26.06.2017 07:00 Do 28.07.2017 23:59, úplná uzavírka místní komunikace Farní v Jihlavě z důvodu opravy povrchu vozovky, Objížďka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace