Doporučujeme14. listopadu  2017 v 11:00  

Deváté místo na světě je zklamání, říká nejlepší český trojkový basketbalista Ondřej Dygrýn

Ondřej Dygrýn, basketbalista, Humpolec - Foto: Milan Kopecký

Ondřej Dygrýn, basketbalista, HumpolecFoto: Milan Kopecký

Jaký je největší rozdíl mezi pětkovým a trojkovým basketbalem? „U pětkového je to autobus, šatna, hala, autobus, domů. U trojkového basketbalu hrajete venku, je tam jiná atmosféra, moc si u něj neodpočinete, musíte jet na plný výkon celých deset minut. Na turnajích máte mezi jednotlivými zápasy hodinu až hodinu a půl a musíte zase podat stoprocentní výkon. Je to jiné,“ vyprávěl nejlepší český basketbalista v disciplíně 3x3 letošní sezony Ondřej Dygrýn z Humpolce.

Začínal se streetballem, z toho dnes už olympijský trojkový basketbal vznikl. „To mohlo být tak v devadesátém šestém, pak byla chvíli pauza a naplno jsem se k němu vrátil v roce 2002. Trojkový basketbal je zpestření, je to zábava. Spousta známých, spousta kamarádů. Ale na pětkový basketbal jsem nezanevřel, hraju v Rakousku za druholigový tým. Trénuji sám, do Rakouska jezdím tak dvakrát týdně, jak je potřeba a o víkendu je zápas. Je to koníček, tam se udržuji fyzicky, je to pro mě dobrá zahraniční životní zkušenost.“  

V trojkovém basketbalu outsideři mohou překvapit favorita 

Ondřejovi se na trojkovém basketbalu líbí ještě jedna důležitá věc. „Outsideři mohou překvapit favorita, to je v pětkovém basketbalu v naší nejvyšší soutěží málo pravděpodobné. Tam hrajete čtyři krát deset minut a podle toho, jak se vyvíjí zápas, dokáže tým zapnout a utkání otočit. V trojkovém je kouzelné to, že musíte hrát každý zápas naplno, když jeden vypustíte, tak vás to může stát vypadnutí. A máte na to deset minut celkově. Díky tomu má šanci ten slabší tým. Může dát rychle pět šest trojek a to už se otáčí špatně,“ líčí Ondřej Dygrýn. 

„Trojkový basketbal vyžaduje po každém hráči stejnou zodpovědnost. Tlak na hráče je větší. V pětkovém jsou týmy v naší nejvyšší soutěži postavené na zahraničních hráčích, vy děláte černou práci, bráníte, doskakujete. Alespoň za mého působení to tak fungovalo. Když byla remíza, nahrál se míč zahraničnímu hráči a ten rozhodoval. V trojkovém je to na všech třech a to se mi víc líbí.“  

Mrzí nás hodně, že týmy, které skončily v top pět, byly hratelné 

Jako prvnímu týmu z České republiky se humpoleckým hráčům podařilo probojovat do finálového podniku FIBA World Tour, který se konal 28. a 29. října v Pekingu. „Na tohle finálové klání se dostává dvanáct nejlepších týmu ze sedmi světových tour za celý rok. Podařilo se nám během sezony probojovat do dvou finále z těchto sedmi podniků a do Číny jsme proklouzli z dvanáctého místa.“ 

Humpolečtí hráči nakonec skončili na devátém místě a Ondřej Dygrýn neskrýval mírné zklamání. „Mrzí nás hodně, že týmy, které skončily v top pět, byly hratelné. Vítěz čínského finále Zemun, což jsou kluci ze Srbska, s nimi máme bilanci jedna jedna. Porazili jsme je v Lipiku 21:11 a dali jsme jim za uši. V Praze nás porazili zase oni, ale ti vyhráli celou tour. Když víte, že už jste s nimi vyhráli, tak vás to prostě mrzí,“ krčí rameny basketbalista z Humpolce Ondřej Dygrýn. 

Za dva dny zvládli Velkou čínskou zeď i kuřecí pařátky  

Pobyt v Číně si prodloužili o dva dny. „Základní památky jsme stihli. Velkou čínskou zeď, na Náměstí nebeského klidu jsme se bohužel nedostali, kvůli sjezdu komunistické strany byly všude kontroly a zábrany. Zvládli jsme i čínskou kuchyni. Jídlo výborné, kořeněné, hodně zeleniny bez příloh. Vyzkoušeli jsme všechno, chobotnice, kuřecí pařáty,“ usmívá se Ondřej Dygrýn.  

Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, km 165.8, ve směru Praha, porouchané vozidlo, zdržení, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 18.11.2017 17:54 Do 18.11.2017 19:54, odstavené osobní auto, čeká na odtah.
  Od 18.11.2017 17:35 do 19:40; v ulici Okružní v obci Humpolec okres Pelhřimov; nehoda; 3 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 3 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  D1, mezi km 154.4 a 146.7, ve směru Praha, práce na silnici, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, Od 09.08.2017 17:00 Do 19.12.2017 23:59, Pozor!, Provoz veden ve dvou provizorních jízdních pruzích při ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace