Doporučujeme18. prosince  2017 v 06:00  

Horolezec Radek Jaroš strávil Vánoce na sněhu. Stanul na nejvyšším vrcholu Antarktidy

Radek Jaroš, expedice - Foto: Radek Jaroš

Radek Jaroš, expediceFoto: Radek Jaroš

AKTUALIZOVÁNO! Novoměstský horolezec Radek Jaroš pokračuje na cestě ke Koruně světa. Aktuálně je na světadílu věčného ledu – Antarktidy. Cíl jeho expedice byl splněn - hora Mount Vinson. Vrchol je vzdálený asi 1300 kilometrů za jižním polárním kruhem.

Radek Jaroš je na Antarktidě, o Vánocích tam zdolal horu zvanou Mount Vinson. „Výška hory byla postupem času zpřesňována a aktuálně je pro Mount Vinson uváděna nadmořská výška 4892 metrů jako nejvyšší místo kontinentu,“ vysvětluje horolezec. 

Radek Jaroš, expedice - Foto: Radek Jaroš

Pohoří na Antarktidě bylo poprvé zpozorováno v roce 1935 z letadla, tehdy bylo označeno Sentinel Range. 

„Podrobněji byl terén pohoří zmapován americkým geologickým průzkumem a letecky americkým námořnictvem až v letech 1958-66. Když se ukázalo, že se pohoří skládá ze dvou odlišných celků, byl název Sentinel Range omezen na severní část a jižní byla nazvána Heritage Range. A jméno objevitele Ellswortha bylo doporučeno pro celou skupinu těchto pohoří. Masiv s nejvyšším vrcholem je pojmenován je podle amerického kongresmana za stát Georgie Carla G. Vinsona, který významně podporoval průzkum Antarktidy. Nejvyšší vrchol byl objeven v lednu 1958, kdy jej spatřila posádka letadla US Navy ze stanice Byrd Station.“ 

Radek Jaroš nazval aktuální expedici Mount Vinson Antarktida 2017. Podrobnosti uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina a také na webu.  

Čtvrtek 21. prosince - O půlnoci světlo 

Horolezec Radek Jaroš je aktuálně na cestě k nejvyššímu vrcholu Antarktidy. Cesty na světadíl sněhu a ledu absolvoval se svou výpravou zdárně. „Tady je teď polární léto a také polární dny. Slunce nám tam bude svítit možná dvacet hodin,“ řekl do telefonu Radek Jaroš. 

Antarktida, nejvyšší vrchol Mount Vinson - Foto: Radek Jaroš

Spát budou tedy za přímého slunečního svitu. „Já mám takový šátek přes oči a od olympioniků jsem vyfasoval brýle, které filtrují jednu část světla a mají napomáhat časové aklimatizaci. Doufám, že to bude fungovat,“ usmál se horolezec.  

26. prosince - vrchol 

Expedice v čele s Radkem Jarošem nakonec dorazila na vrchol v noci 26. prosince.  

„Vrchol! Mezi druhou a třetí hodinou jsme všichni stanuli na nejvyšším vrcholu Antarktidy. Ideální počasí nebylo, hlavně na vrcholu silně fučelo a tak jsme na sebe nemohli čekat. Po poničených stanech vichřicí před pár dny jsem skoro nevěřil. Trochu jsem prokaučoval oblečení. Vycházeli jsme v trikách, ale postupně došlo na nejteplejší bundu od High Pointu. Kalhoty ale ve větru nešly. Těžkej křest ohněm pro Sensor i pro mě, měl jsem na sobě jen dvě vrstvy termoprádla,“ komentoval horolezec svůj výkon. 

Autor:  Milan Kopecký
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: 8:00, 9:00 ...  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: sněžení, D1-136,8
  D1, mezi km 154 a 147, ve směru Praha, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 21.01.2018 20:44 Do 22.01.2018 23:59
  silnice III/03814, Havlíčkův Brod, okr. Havlíčkův Brod, most uzavřen, Od 16.01.2018 07:00 Do 15.01.2019 23:59, Uzavírka mostu ev.č. 03814-1 z důvodu jeho havarijního stavu., Vydal: Městský úřad Havlíčkův ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace