Doporučujeme8. února  2018 v 11:00  

Každý umí uvařit vtipnou kaši. Ani recept nepotřebuje. Vtipná je totiž ta, která vám nejvíc chutná

Věra Strnadová, autorka knihy Vtipné kaše - namíchejte si ty vaše - Foto: Milan Kopecký

Věra Strnadová, autorka knihy Vtipné kaše - namíchejte si ty vašeFoto: Milan Kopecký

Věra Strnadová už ani neví, kdy o jídle začala psát. „Mě jídlo táhlo vždycky, ale začala jsem vařit, až jsem odešla z domu, až jsem se vymanila z vlivu maminky. Postupem času jsem zjistila, že je to něco, co mě naplňuje, co mě baví a co je mé životní poslání. Zajímat se o jídlo nejenom z pohledu gurmána, ale i z pohledu, co pro mě jídlo znamená v životě, v kvalitě života, co to vlastně dávám do pusy a co to se mnou dělá,“ vyprávěla foodblogerka a autorka kuchařky o přípravě kaší v Dobrém dopoledni.

V opravdu velké zkratce by se dalo říci, že se ke kaším prostonala. „Patřím k lidem, kteří si sáhli na dno, kteří zjistili, že jejich životní cesta je nenaplňuje a prostřednictvím nemoci začali rozmotávat svůj život. Mně se stalo něco podobného. Nemoc vás úplně položí, zastavíte se, ptáte se, co se s vámi děje. Nemoc je vždy, že něco ne-můžete. Zastavení někdy bývá tvrdé. I když tělo vysílá signály delší dobu, ale vy je neposloucháte. Vždy vás to zasáhne,“ vypráví Věra Strnadová.  

To teda ne, já se nemocí nenechám odrovnat 

„Měla jsem hyperfunkci štítné žlázy, a když jsem slyšela od paní endokrinoložky, že to bude nejspíš ještě horší, tak jsem si řekla: to teda ne, já se nemocí nenechám odrovnat. Řekla jsem si: já se uzdravím, jsem zdravá, byť se teď necítím dobře. V té době jsem už měla nakročeno k různým alternativním cestám, tak jsem se do toho pustila s velkým odhodláním,“ vzpomíná na období své nemoci Věra Strnadová. 

„Tušila jsem, že jsou jiné faktory, které ovlivní to, jak jste nemocní. Že za nemocí bude něco schovaného. Byla jsem na kineziologii, byla jsem u své bylinkářky, podstoupila jsem mnoho akupunktury u svého čínského lékaře, čínské bylinky, denní cvičení, akupresuru, krom jídla, které jsem si trochu poladila,“ vypráví Věra Strnadová a jedním dechem dodává, že stále docházela do ordinace své endokrinoložky. „To je důležité, díky za moderní medicínu. Nikdy bych si neřekla: zahodím prášky a budu se léčit sama, na to také ve své knize upozorňuji.“ 

A jak se ladí jídelníček? „Zkoušíte a reakce těla jsou různé. Hledáte. Důležitá je podle mě kvalita vstupních surovin, co kupujete, z čeho vaříte, zkrátka základ, ze kterého vaříte, je to nejdůležitější,“ myslí si Věra Strnadová.  

Naší stálicí je ovesná kaše, tu vařím denně 

Stejné to je i u receptů na kaše. O nich je i její kniha Vtipné kaše, namíchejte si ty vaše. „Kaše může být ze všeho, co si dokážete představit. Základem jsou obiloviny, ale je tam i bramborovo-batátová kaše, která je super pro děti, které začínají s příkrmy. Když rozdrtíte, pomačkáte zeleninu a přidáte do toho nějakou obilovinu, už to je kaše,“ vysvětluje Věra Strnadová. 

Každý den, každou volnou chvilku vaří a zkouší nové kombinace, jedna ale tvoří v jejich rodině základ. „Oves, u nás se každý den vaří ovesná kaše. To je naše stálice. Mně teď hodně chutná, ráda do něj přidávám amarant. To je taková tráva, taková zrníčka, ta se hodně dlouho vaří. Nejdřív amarant a pak teprve ovesné vločky. Miluji rýži, tu mám ráda naslano, to je skvělý oběd.“  

Jaký je recept na vtipnou kaši? 

„Nejrychlejší je polenta. Kukuřičná kaše, doplníte třeba rajčaty a paprikami ze zahrady a bylinky. To vařím hlavně v létě,“ dává tip na rychlý oběd Věra Strnadová. A jaký je tedy recept na vtipnou kaši? „Žádný univerzální recept neexistuje. Je totiž ten jeden jediný, který je pro vás nejlepší. Poslouchejte svoje chutě, pokud vám nechutná oves, zkuste rýži, pokud nechutná rýže, zkuste kukuřici,“ doporučuje Věra Strnadová. 

Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-144,0
  D1 - 78.3km na trase Říkovice - Praha, Pozor! Předmět na vozovce, Od 18.02.2018 18:25 Do 18.02.2018 19:25, Pozor! Předmět na vozovce; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení. Porouchaný autobus
  místní komunikace Karlovo nám., Třebíč, okr. Třebíč, omezení, Od 19.02.2018 06:00 Do 02.03.2018 15:00, zábor parkovacího stání v délce 7 m, umístění pracovního vozidla pro odvoz materiálu v rámci akce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace