Doporučujeme24. srpna  2017 v 10:12  

OBRAZEM: Na farmě Jihlavě – Sasově sklízí brigádníci technické konopí

Sklizeň konopí, Sasov - Foto: Olga Štrejbarová

Sklizeň konopí, SasovFoto: Olga Štrejbarová

Na polích v Sasově na jižním okraji Jihlavy sklízí brigádníci konopí. Technická rostlina je na osmihektarovém poli a vše se děje ručně. Pracovníci procházejí mezi třímetrovými rostlinami. Konopí se využívá k výrobě konopných extraktů, část úrody zůstane také na ekologické farmě v Sasově k přípravě potravin.

Na Vysočině probíhá sklizeň technické konopí. Podle informací Českého rozhlasu jsou v celém kraji tři pěstitelé této plodiny, největší pole je právě v Jihlavě – Sasově. 

A jaká je letošní sklizeň? „Mohla by být lepší, kdyby pršelo. Dost tady bojujeme s vodou. K sušení používáme odpadní teplo z bioplynové stanice. Co se týče peněz, tak brigádníci mají osm korun za kilo. Za den tady jeden kluk nasbíral 120 kilo. Sbírají celý den, potom si ty peníze odvezou,“ říká majitelka pole Hana Gabrielová. 

Brigádníci z různých koutů Česka 

Do Sasova přijíždějí brigádníci z různých koutů republiky. „Je to tady taková pohoda, chci se tu očistit od stressu. Čekáme miminko, tak proto. Přítel tu byl už minulý rok, má to tady okouknutý, lidi jsou tu fajn,“ pochvaluje si Michala Tonová, která přijela z Terezína. 

Sklizeň konopí, Sasov - Foto: Olga Štrejbarová

Michala zůstane v Sasově až do půlky října, kdy dozraje poslední odrůda konopí. Kromě party se jí líbí také zázemí. 

„Máme brigádníky rozdělené na dvě party, partu vegetariánskou a partu masožravou. Masožravci chodí na Pančavu, pro vegetariány jim vozíme jídlo z jídelny, která od nás odebírá zeleninu,“ vysvětluje Hana Gabrielová.  

Sklizeň konopí, Sasov - Foto: Olga Štrejbarová

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: 8:00, 9:00 ...  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: sněžení, D1-107,4
  Srážky: přeháňky, D1-104
  silnice III/36075 (ulice Znojemská), Třebíč, okr. Třebíč, stavební práce, Od 18.12.2017 07:00 Do 20.12.2017 20:00, chodník z ul. Nerudova uzavřen, chodník z ul. Znojemská - 1,20 m pro chodce zůstane zachován, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace