Doporučujeme24. srpna  2017 v 10:12  

OBRAZEM: Na farmě Jihlavě – Sasově sklízí brigádníci technické konopí

Sklizeň konopí, Sasov - Foto: Olga Štrejbarová

Sklizeň konopí, SasovFoto: Olga Štrejbarová

Na polích v Sasově na jižním okraji Jihlavy sklízí brigádníci konopí. Technická rostlina je na osmihektarovém poli a vše se děje ručně. Pracovníci procházejí mezi třímetrovými rostlinami. Konopí se využívá k výrobě konopných extraktů, část úrody zůstane také na ekologické farmě v Sasově k přípravě potravin.

Na Vysočině probíhá sklizeň technické konopí. Podle informací Českého rozhlasu jsou v celém kraji tři pěstitelé této plodiny, největší pole je právě v Jihlavě – Sasově. 

A jaká je letošní sklizeň? „Mohla by být lepší, kdyby pršelo. Dost tady bojujeme s vodou. K sušení používáme odpadní teplo z bioplynové stanice. Co se týče peněz, tak brigádníci mají osm korun za kilo. Za den tady jeden kluk nasbíral 120 kilo. Sbírají celý den, potom si ty peníze odvezou,“ říká majitelka pole Hana Gabrielová. 

Brigádníci z různých koutů Česka 

Do Sasova přijíždějí brigádníci z různých koutů republiky. „Je to tady taková pohoda, chci se tu očistit od stressu. Čekáme miminko, tak proto. Přítel tu byl už minulý rok, má to tady okouknutý, lidi jsou tu fajn,“ pochvaluje si Michala Tonová, která přijela z Terezína. 

Sklizeň konopí, Sasov - Foto: Olga Štrejbarová

Michala zůstane v Sasově až do půlky října, kdy dozraje poslední odrůda konopí. Kromě party se jí líbí také zázemí. 

„Máme brigádníky rozdělené na dvě party, partu vegetariánskou a partu masožravou. Masožravci chodí na Pančavu, pro vegetariány jim vozíme jídlo z jídelny, která od nás odebírá zeleninu,“ vysvětluje Hana Gabrielová.  

Sklizeň konopí, Sasov - Foto: Olga Štrejbarová

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: 8:00, 9:00 ...  
 

Nové články v rubrice

 • Bystřice nad Pernštejnem: Máme pokryto!

  Vysílání Českého rozhlasu Vysočina můžete nově poslouchat kvalitně a bez rušení v Bystřici nad Pernštejnem. V ulici zvané Voldán máme vysílač s frekvencí 96,5 FM. Vysíláme tam pro město Bystřice a nejbližší okolí.

   
 • 28. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Koupíte-li si cibule květin, pečlivě je ochraňte před mrazem

  I když jsou teploty hluboko pod bodem mrazu, zahradníci a především zahradnice, které se radují z pěstování všebarevných květin, už se chystají na svou sezónu. Je doba, kdy se nakupují různé cibule rostlin, které v...

   
 • 16. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Doporučujeme

  S virózou k lékaři nemusíte. Hlavně ji vyležte v posteli

  Na Vysočině právě řádí chřipka a některá zdravotnická zařízení zůstávají pro veřejnost uzavřená. Lidé chřipku často podceňují, v lékárně si koupí volně prodejné léky a někdy je dokonce kombinují. Co nám v takovém případě...

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: přeháňky, D1-154,1
  D1, mezi km 100.2 a 112, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, Od 21.03.2018 16:45 Do 21.03.2018 18:45
  Od 21.3.2018 14:30 do 19:30; D1 - 102.9-114.9km na trase Praha - Říkovice; tvorba kolon vozidel v úseku 10 km; kolona průjezdná cca 75 minut.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace