Doporučujeme21. září  2016 v 06:00  

Rozhodněte o nejkrásnější knize

Kniha, ilustrační foto - Foto: Milan Kopecký

Kniha, ilustrační fotoFoto: Milan Kopecký

Český rozhlas Region je partnerem soutěže O nejkrásnější knihu, kterou vyhlašuje Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě. O vaši přízeň se letos uchází celkem 10 titulů. Jsou to knihy spjaté svým obsahem či autorem s Vysočinou. Vítěze vyhlásí v rámci Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě na slavnostním galavečeru 14. října 2016 ve 20:00 hodin v sále Staré radnice. Hlasování probíhá do 12. října 2016 do 14. hodiny.

Vyberte z následující nabídky a pošlete knize svůj hlas. Můžete vyplnit jednoduchý formulář a zúčastnit se tak soutěže hlasujících o drobné ceny. V hlasování platí jisté omezení, z každého počítače (resp. IP adresy) je možné hlasovat 1x za hodinu. 

Vítěz ankety získá od Českého rozhlasu Region prostor ve vysílání k propagaci své knihy a nakladatelství. 

Hlasování bylo ukončeno ve středu 12. října ve 14:00 hodin. Děkujeme za vaše hlasy.  

Podrobný popis zúčastněných publikací najdete níže. 

Vybírejte z následující nabídky: 

1. Matěj Šindelář – český fotbalový Mozart
Silei, Fabrizio – Quarello, M. A. C.
Nakladatelství Petrkov 

Matěj Šindelář, rodák z Kozlova u Jihlavy, patřil ve své době, na konci dvacátých a v první polovině třicátých let minulého století k nejlepším hráčům Evropy a možná i celého světa. Byl u kořenů Wunderteamu, kde patřil k pilířům sestavy. V klubu Hertha Vídeň se sešel s Pepi Bicanem. Všechny spoluhráče však předčil popularitou, kterou mu jeho výkony vynesly. 

2. Lidové písně z Podhorácka III.
Toncrová, Marta – Smutná, Silva (eds.)
Muzeum Vysočiny Třebíč 

Třetí díl titulu je zaměřený na písně ze severní části národopisného regionu - Tišnovska a okolí Bystřice nad Pernštejnem. V devíti tematických celcích je uvedeno 308 písní. Písně byly vybrány z dosud neotištěných rukopisných pramenů uložených ve fondech brněnského akademického pracoviště a dále ze starších tisků a regionální literatury.  

3. Havlíčkův Brod – fragmenty z historie
Tajovský, Miloš
Tiskárny Havlíčkův Brod 

Kniha přináší informace o významných osobnostech a událostech v dějinách města Havlíčkův Brod. 

4. Benediktinské opatství ve Vilémově
Somer, Tomáš – Šrámek, Josef
Veduta 

Kniha mapuje dějiny málo známého benediktinského opatství ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Cílem autorů bylo představit dějiny kláštera v co největší komplexnosti od jeho založení ve 12. století až po zánik před polovinou století 16. 

5. Příběhy brodských domů
Veselý, Aleš
Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod 

Cílem publikace je nejen seznámit veřejnost se stavební historií Havlíčkova Brodu, jenž si v letošním roce připomíná 760. výročí nejstarší písemné zmínky o městě, ale také podnítit zájem občanů o další směřování podoby města. 

6. Krok do tmavé noci
Doležal, Miloš
Nezávislý podmelechovský spolek 

Ve čtrnácti příbězích - kombinacích reportážních postupů se studiem archivních dokumentů a výpověďmi svědků a pamětníků - autor odhaluje nově zjištěná fakta a svědectví, která se váží k osobnosti Josefa Toufara, jeho mučitelů a dobovému kontextu. Miloš Doležal se ve svém důkladném pátrání dostal k řadě archiválií, které neměl při přípravě prvé knihy k dispozici. 

7. Sto a jedna pověst z Polné a okolí
Prchal, Jan
Novela bohemica 

Při práci na poli nebo v zimě při předení na kolovratu a pletení košíků z vrbového proutí nejstarší z přítomných vypravoval příběhy, které se předávaly z otce na syna. Občas se našel někdo, kdo tyto, mnohdy strašidelné, povídky zaznamenal. Díky nim se mnohé zajímavé a poučné příběhy a pověsti zachovaly dodnes a autor je tak může představit prostřednictvím této knihy. 

8. Druhá stovka pověstí z Polné a okolí
Prchal, Jan
Novela bohemica 

Druhé setkání s čerty, hejkaly, hastrmany, čarodějnicemi a dalšími strašidelnými a záhadnými bytostmi z Polenska navazuje na knihu Sto a jedna pověst z Polné a okolí. Jan Prchal převyprávěl další příběhy z mnoha sbírek vydaných, ale také z těch, které se dochovaly pouze v rukopisech. 

9. Přemítání
Klukanová, Ludmila
Parola 

Zamyšlení nesoucí pečeť autorčina rukopisu textů, které vycházely v Jihlavských listech od roku 2011 do roku 2016. 

10. Obec Kyjov ve 20. Století
Kamp, Michal
Obec Kyjov 

Publikace, která navazuje na knihu Miroslava Kloučka Dějiny obce Kyjova do roku 1900, chronologicky popisuje vývoj obce Kyjov na Havlíčkobrodsku.  

Autor:  Milan Kopecký

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Štěměchy
  silnice II/390 - D1 EXIT 153, uzavřeno, Od 05.04.2017 00:00 Do 10.02.2018 23:59, Silnice č. II/390 bude uzavřena v místě jejího nadjezdu nad dálnicí D1 v k.ú. Ruda – místní část Lhotka, v rámci modernizace ...
  D1, mezi km 146.9 a 153.9, ve směru Bohumín – PL, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, dlouhodobá práce na silnici, Od 09.08.2017 16:00 Do 10.02.2018 23:59, Částečná uzavírka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace