Doporučujeme16. února  2018 v 09:30  

S virózou k lékaři nemusíte. Hlavně ji vyležte v posteli

Nachlazení, rýma - Foto: Fotobanka Freeimages

Nachlazení, rýmaFoto: Fotobanka Freeimages

Na Vysočině právě řádí chřipka a některá zdravotnická zařízení zůstávají pro veřejnost uzavřená. Lidé chřipku často podceňují, v lékárně si koupí volně prodejné léky a někdy je dokonce kombinují. Co nám v takovém případě hrozí, přišla říct lékařka Irena Zimenová.

„Já bych zdůraznila, že viróza je onemocnění způsobené viry, se kterým se musí organismus vypořádat sám. A my mu nejvíc pomůžeme, když se položíme do postele, odpočineme si, zásobíme tělo množství vitamínů, teplým čajem a opravdu dopřejeme tělu klid, aby se s tím tělo vypořádalo,“ radí lékařka. 

Virózu lék nevyléčí 

„Lidé si myslí, že si vezmou nějaký lék, který je vyléčí do 24 hodin a oni budou moc pokračovat v pracovním procesu tak, jako před tím. Ale bohužel to tak nefunguje,“ upozorňuje host. Léky dokážou léčit pouze symptomy, to znamená rýmu, kašel, můžeme snížit teplotu, ale tabletkami nevyléčíte samotnou příčinu virového onemocnění. Pomáhají med s cibulí, citrusové plody, silná česnečka. 

Teplotu srážejte, až překročí hranici 38 stupňů 

Z léků jsou k tomu určené například Ibuprofen, Paracetamol nebo Paralen. Tyto léky neberte dohromady z toho důvodu, že byste překračovali maximální povolenou dávku. „My si vezmeme Paralen, k tomu Paracetamol, koupíme Coldrex, ale jeho hlavní účinnou látku je zase paracetamol. My si vezmeme každý z léků a najednou jsme překročili denní dávku. Zdraví organismus to zvládne, ale jakmile má někdo chronické onemocnění jater, ledvin, tak dávka už může být vysoká,“ upozorňuje na předávkování lékařka Irena Zimenová. 

S virózou ani nemusíte k lékaři chodit 

Tělo si s ní stejně musí poradit. „Ale jsou nějaké příznaky, třeba když tuhne šíje, což může být příznak meningitidy. Nebo máme takové obtíže s dýcháním, že máme dechovou nedostatečnost. Dále když máme takovou bolest v krku, že nám znemožňuje polykat,“ vyjmenovává host komplikace, při kterých návštěvu lékaře neodkládejte. 

Autor:  Martin Vašíček, Ivana Jelínková
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • Bystřice nad Pernštejnem: Máme pokryto!

  Vysílání Českého rozhlasu Vysočina můžete nově poslouchat kvalitně a bez rušení v Bystřici nad Pernštejnem. V ulici zvané Voldán máme vysílač s frekvencí 96,5 FM. Vysíláme tam pro město Bystřice a nejbližší okolí.

   
 • 28. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Koupíte-li si cibule květin, pečlivě je ochraňte před mrazem

  I když jsou teploty hluboko pod bodem mrazu, zahradníci a především zahradnice, které se radují z pěstování všebarevných květin, už se chystají na svou sezónu. Je doba, kdy se nakupují různé cibule rostlin, které v...

   
 • 14. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Krůtí je jedno z nejkvalitnějších mas na trhu

  V obchodech máme na výběr z velkého množství masa. Jedno z nejoblíbenějších je kuřecí, krůtí zůstává ve stínu a je to škoda. Podle čeho vybírat, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct jihlavský řezník Jan...

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, mezi km 106.5 a 112, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, Od 21.03.2018 18:29 Do 21.03.2018 22:29
  Od 21.3.2018 14:30 do 21:00; D1 - 101-106.7km na trase Praha - Říkovice; tvorba kolon vozidel v úseku 10 km
  Od 21.3.2018 17:50 do 19:55; na silnici 34 u obce Komorovice okres Pelhřimov; nehoda 2 nákladních vozidel; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; 2 x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace