Doporučujeme7. prosince  2016 v 06:00  

Vánoční štola, medvědí pracny, vaječný koňak. Všechny dobroty na jediném místě

Vánoční štola - Foto: Dáša Kubíková

Vánoční štolaFoto: Dáša Kubíková

Vánoce jsou za dveřmi a blíží se tak i v uvozovkách festival jídla a mlsání. Co hospodyně, to jiné cukroví a jiné nápady. Český rozhlas Region vám přináší recepty pochoutek, kterými své blízké jistě překvapíte, nebo jen najdete inspiraci na svůj vlastní nápad. Všechny recepty jsou doplněny autentickými fotografiemi.

Základní suroviny, jako je máslo, ořechy a cukr, jsou dražší. Na českých Vánocích to ale patrně nic nezmění.  

Kávová zrna 

Smlsněte si třeba na kávových zrnech. Nejsou příliš dietní, ale jsou výborná. Stačí k tomu pár ingrediencí, které máte určitě doma ve spíži.  

Tradičním vánočním těstem je bezesporu to linecké. Vytvořit se z něj dají nejrůznější tvary a variace a pokaždé není nutné jen namazat marmeládou a slepit. Zkuste linecké košíčky s náplní tak, jak nám poradili ve žďárské gastronomické škole. 

Kávová zrna - Foto: Dáša Kubíková

Klasické vánoční perníčky 

Co by to bylo za Vánoce bez zdobených perníčků. Navíc se může zapojit celá rodina, předevší děti. Máme pro vás recept jak na to. 

Medové perníčky - Foto:  germanka, pixabay.com

Může být cukroví dietní?  

Jak už z názvu vyplívá, asi ne, cukr nepatří mezi dietní potraviny. Nicméně podle cukrářky Jany Kozstolányiové lze připravit pochoutky, které nejsou kalorickou bombou. Zkuste zadělat těsto s vínem. „Opravdu se tam dává víno. Vyválí se placka, vykrajují se ozdoby a po upečení se máčí v cukru. Hotovo je během chvilky. Potom samozřejmě linecké nebo různé kuličky třeba z tatranek. Umeleme si tatranky, dáme tam máslo, rum a uděláme kuličky,“ doporučuje cukrářka. A pokračovat můžete cukrovím z celozrnných sušenek. 

Další častou surovinou používanou při pečení vánočního cukroví jsou ořechy. Rychlé cukroví z vlašských ořechů se tak může stát jedním z druhů, který dáte svým blízkým na sváteční stůl.  

Rychlé cukroví z vlašských ořechů - Foto: Dáša Kubíková

Ovesné vločky, datle …  

V cukroví nemusí být jen klasické a tradiční složky, použijte také ovesné vločky. Získáte tak poměrně jednoduše další druh, který navíc nemusíte péct. Nabízíme čokoládové kuličky z vloček

Datlové kuličky - Foto: Dáša Kubíková

Další netradiční surovinou jsou datle. Datlové kuličky jsou cukrovím, které můžeme nazvat raw stravou. Toto anglické slovo znamená, že se pokrm připravuje při nejvyšší teplotě 42 stupňů, Je to tedy dezert nepečený. A navíc bez přidaného cukru. 

Vaříme s rozhlasem - Foto: Aleš Vavřík

Nebojte se flambovat  

Nemusíte cukroví péct jenom do krabic, ze kterých pak vybíráte každý sváteční den. Zkuste své nejbližší překvapit něčím, co ještě třeba neviděli. Základem flambovaného dezertu se žloutkovým krémem a tekutým karamelem je obyčejná žemlovka.  

Flambovaný dezert se žloutkovým krémem a tekutým karamelem - Foto: Dáša Kubíková

Vánočka  

K Vánocům patří neodmyslitelně vánočka. Ta naše, která si získala velkou popularitu na sociálních sítích, se plete ze šesti pramenů, najednou, bez nutnosti překládání a dalších pater.  

Vánočka z pekárny Kamenice u Jihlavy - Foto: Irena Šarounová

Dejte si vaječný koňak 

K vánočnímu mlsání patří také dobré pití a trocha alkoholu jistě neublíží. Naše kolegyně, autorka všech vysílaných receptů, Dáša Kubíková, pravidelně chystá výborný vaječný koňak. 

Nové články v rubrice

 • Bystřice nad Pernštejnem: Máme pokryto!

  Vysílání Českého rozhlasu Vysočina můžete nově poslouchat kvalitně a bez rušení v Bystřici nad Pernštejnem. V ulici zvané Voldán máme vysílač s frekvencí 96,5 FM. Vysíláme tam pro město Bystřice a nejbližší okolí.

   
 • 28. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Koupíte-li si cibule květin, pečlivě je ochraňte před mrazem

  I když jsou teploty hluboko pod bodem mrazu, zahradníci a především zahradnice, které se radují z pěstování všebarevných květin, už se chystají na svou sezónu. Je doba, kdy se nakupují různé cibule rostlin, které v...

   
 • 16. února  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Doporučujeme

  S virózou k lékaři nemusíte. Hlavně ji vyležte v posteli

  Na Vysočině právě řádí chřipka a některá zdravotnická zařízení zůstávají pro veřejnost uzavřená. Lidé chřipku často podceňují, v lékárně si koupí volně prodejné léky a někdy je dokonce kombinují. Co nám v takovém případě...

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-144,0
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-136,8
  ulice Švabinského, Třebíč, okr. Třebíč, zúžené jízdní pruhy, práce na inženýrských sítích, Od 02.04.2018 07:00 Do 07.04.2018 20:00, výkopové práce (vodovodní přípojka) - uzavírka chodníku a dopravní ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace