Doporučujeme20. května  2017 v 04:00  

Věřím, že můj krátký život nebyl nadarmo, napsal farář Jan Bula z cely smrti. Psal se rok 1952

farář Jan Bula, oběť komunistických režimů - Foto: Biskupství brněnské

farář Jan Bula, oběť komunistických režimůFoto: Biskupství brněnské

20. května 1952 byl popraven farář Jan Bula. Byl jednou z obětí komunistické zvůle v souvislosti se známým případem Babice. Mladého kněze ale zatkli ještě dříve, než došlo v babické škole k vraždám komunistických funkcionářů. Rozsudek nad duchovním se ale tehdejšímu režimu hodil.

„Před tváří pracujícího lidu z celého Jihlavského kraje odpovídá se ze svých odporných zločinů banda ničemných vrahů,“ promlouvá v archivním zvuku tehdejší žalobce. Zdá se, že případ Babice, režíroval sám ďábel. Za nejasných okolností došlo v tamní škole k vraždě několika funkcionářů. Následně se zvedla vlna zatýkání, rychlých soudů a rozsudků smrti. V soukolí justiční mašinerie uvízlo několik kněží.  

Farář Jan Bula s působištěm v Rokytnici nad Rokytnou byl zatčen ještě před oněmi vraždami. Bylo to 30. dubna 1951. „Bečeli jsme. Druhé den ráno, když jsme se to dozvěděli. Měla být májová a nebyla,“ vzpomínala v roce 2012 paní Růžena Špačková z Rokytnice.  

farář Jan Bula, oběť komunistických režimů - Foto: Biskupství brněnské

Oblíbený kněz 

Farář Jan Bula se narodil v roce 1920 v Lukově. Jeho jediným působištěm byla právě Rokytnice. Krásně maloval, byl tvůrčí a měl rád mladé lidi. To všechno, spolu s osudnou schůzkou s pravděpodobným agentem, se mu stalo osudným.  

Jedním z úhlavních nepřátel režimu po roce 1948 byla právě katolická církev. K tomu Moravskobudějovicko a Třebíčsko byly regiony značně religiózní – lidé chodili do kostela, věřili svým farářům a vesměs odmítali kolektivizaci zemědělství. 

farář Jan Bula, oběť komunistických režimů - Foto: Biskupství brněnské

Věznění Jana Buly 

Farář Jan Bula byl ve vazbě od konce dubna 1951. Údajně ho vyšetřovatelé týrali a vyrazili mu všechny zuby. Historici se shodují, že právě kvůli tomu nebyl souzen s první velkou skupinou hned v létě téhož roku. Soud s Bulou byl až v listopadu 1951. Rozsudek byl vykonán 20. května 1952.  

„Pařilova hospodyně (pozn. hospodyně faráře Františka Pařila) pracovala v kuchyni ve vězení a jednou tam přišla estébačka ráno a chtěla silnou kávu. Oni nás ráno v pět hodin všechny nahnali na dvůr a museli jsme se koukat na popravu toho krásného faráře Buly,“ vypověděl pamětník Ludvík Stehlík.  

Rozhlasový dokument 

Český rozhlas Region vysílal v květnu 2012 v premiéře dokument k případu Jana Buly. Výše si ho můžete poslechnout. Je též uložen v audio archivu zde. 

Autor:  Milan Kopecký
Pořad: Příběhy z Vysočiny  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 14:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-136,8
  ulice Havlíčkovo náměstí, Havlíčkův Brod, okr. Havlíčkův Brod, uzavřeno, Od 24.12.2017 14:00 Do 24.12.2017 16:00, Úplná uzavírka provozu na místní komunikaci (MK) č. 17c v Havlíčkově Brodě na části Havlíčkova ...
  silnice III/36072, v katastru obce Kojetice, okr. Třebíč, zúžené jízdní pruhy, práce na inženýrských sítích, Od 12.12.2017 07:00 Do 15.12.2017 20:00, zvláštní užívání silnice č. III/36072 z důvodu uložení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace