Dobroty12. září  2017 v 06:00  

Domácí máslo

máslo - ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

máslo - ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Mluví se o tom čím dál víc – máslo je drahé a je ho málo! Dá se ale vyrobit i doma a není to nic těžkého, šlehačku si místo másla můžeme pořídit všichni. Obavy, že to trvá půl dne a musíme si k tomu pořídit staročeskou máselnici, vyvrací Marta Venclovská z Místní akční skupiny Českomoravské pomezí z Polné. Říká, že stlouct máslo dokáže každý.

Vlastně se ani nemusí namáhavě stloukat, stačí mít doma nádobu, ve které běžně šleháme šlehačku. 

„Je důležité, aby to nebylo studený z lednice, ta smetana, má mít pokojovou teplotu. Ideální je dělat to v nádobě, která má víčko. Šleháte, šleháte, ušleháte to, přešleháte to, začnou se dělat hrudky a pořád šleháte dál. A až se to začne blemcat, pak vyndáte metly, zavřete víčkem a hrkáte celou nádobou. Ty hrudky mají tendenci lepit se k sobě, takže vytvoří takovou hroudu,“ vysvětluje Marta Vencovská a dodává, že celý proces trvá jen asi čtvrt hodiny. 

Popis zní jednoduše, ale asi bude výroba másla v domácím šlehači chtít trochu praxe. Ptala jsem se i na to, jestli při tom bolí ruce, protože to tak trochu vypadá. Marta Vencovská tvrdí, že sice ano, ale ne celou dobu, je to jen v jedné náročnější fázi. 

„Když je to ta krásná šlehačka, než se začnou dělat hrudky, ta fáze přešlehání nebývá jednoduchá. Na začátku, když je smetana tekutá, tak je to v pořádku a na konci, když už to čvachtá, tak to jde také snadno,“ uklidňuje všechny budoucí domácí výrobce másla. 

Protože se poslední dobou o domácí výrobě másla hodně mluví, zaslechla jsem i dobrou zkušenost s použitím kuchyňského robota – tam ruce nebolí určitě.  

Vaříme s rozhlasem

Pořad: Recepty  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 09:30, 15:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 24. listopadu  2017 v 06:00       rubrika: Dobroty

  Domácí bruselská paštika

  Pokud čekáte o víkendu návštěvu, něco slavíte, nebo si jenom chcete vyzkoušet slavnostnější pohoštění či předkrm na dobu, až se vám to bude hodit, poslechněte si recept na domácí bruselskou paštiku. Je s ní sice trochu...

   
 • 23. listopadu  2017 v 06:00       rubrika: Dobroty

  Vylepšený sacher dort

  Jestli se chcete naučit upéct dobrý dort, poradí studentka střední školy gastronomické ze Žďáru Karolína Švárová, která se svými dorty už slavila nejeden úspěch na soutěžích. A co jí jde?

   
 • 21. listopadu  2017 v 06:00       rubrika: Dobroty

  Krkovice s brambory ve smetaně

  Recept na dnešní dobrotu jsem už kdysi dávno znala, ale úspěšně zapomněla. Až mě letos pozvala kamarádka v Ostravě na oběd a já jsem si vybavila, jak úžasně dobré a jednoduché jídlo to je. Mluvím o takovém tom eintopfu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace