Klasická kulajda

Na kulajdu budeme potřebovat brambory, vajíčka, smetanu, kopr, nějaké to koření, ale jak už asi díky mnoha odvysílaným dobrotám tušíte, vývar. Ano, aby každá polévka správně chutnala, aby měla říz a strávníci se olizovali až za ušima, musíme vzít čistý vývar, se kterým pracujeme dále.

Kuchař Michal Jeřábek, který vaří v hospodářském dvoře v Bohuslavicích, říká, že použít můžeme vývar podle chuti. „Vezmeme hotový vývar, který může být zeleninový, ale my dáváme i vývar masový,“ usmívá se šéfkuchař.

Do vývaru se přidá kmín a bobkový list, brambory na kostičky a povaříme je doměkka. „Až jsou brambory měkké, přidáme k nim předem uvařená vajíčka natvrdo, která protlačíme kolečkem na výrobu bramborového salátu,“ dodává kuchař.

Smetana ani ocet, kterým se polévka dochucuje, už by neměly procházet varem, přidávají se opravdu až na konec. Letos máme kulajdu bez hub, ale pokud patříte k těm šťastlivcům, co už si z lesa nějaké úlovky přinesli, samozřejmě si je do polévky přidejte.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.