Lívance z podmáslí

Lívance, to je pochoutka, kterou neodmítnou děti, to je jasné, ale ani dospělí! Určitě znáte klasický recept na lívance, ale dnes mám pro vás malou obměnu. Budeme potřebovat hlavně podmáslí. Dále si připravíme hladkou mouku, trochu soli a jedlou sodu. Vezmeme tři vajíčka a oddělíme žloutky a bílky.

Do půl litru podmáslí vsypeme třicet deka hladké mouky, špetku soli, tři žloutky a půl lžičky sody. K přípravě těsta nám nejlépe pomůže šlehač, ve kterém všechny přísady ušleháme do hladka. Ze zbylých tří bílků ušleháme tuhý sníh a ten vmícháme do těsta.

Kdo má lívanečník, může si samozřejmě lívance usmažit v něm, ale postačí i obyčejná pánvička. Hlavní je na talíři si hotové lívance dozdobit tím, co máte nejraději. U nás je to javorový sirup nebo domácí marmeláda. Pocukrovat a můžeme se pustit do jídla.

Za tuhle dobrotu, která nám zpříjemnila den, vděčíme paní Olze Urbanové z Horní Cerekve.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.