Polévka z červené řepy

Mám moc ráda červenou řepu, ale většinou se mi z ní nechce vařit. Všechno kolem je totiž červené – nádobí, ruce, linka, příbory. Ale když se člověk jednou za čas smíří s tím, co všechno bude muset umývat, stojí to za to. Řepa je totiž úžasná, a tím rozhodně nemyslím jen naloženou červenou řepu ze školních obědů.

Zkusme tmavě rudou, silnou polévku.

Potřebujeme:

1 větší červenou řepu
1 cibuli
2 stroužky česneku
lžíci másla
500 ml vývaru
lžičku medu
lžičku citronové šťávy
½ kelímku bílého jogurtu
1 vejce
ředkvičky
rukolu
sůl, pepř

Jako u všech dobrých polévek budeme předem potřebovat trochu vývaru, může být zeleninový nebo kuřecí. S přípravou samotné polévky se začíná u cibule. Nejprve si ji nakrájíme na drobno, k tomu česnek na plátky a obojí orestujeme v hrnci na másle.

Červenou řepu – asi půlkilovou – oloupeme a nakrájíme na kousky. Vhodíme ji k cibuli a zalijeme nachystaným vývarem. Osolíme, opepříme a necháme uvařit do měkka.

Chuti a vůni polévky prospěje, když ji dochutíme kapkou citronové šťávy a lžičkou medu.

Uvařenou polévku pak rozmixujeme na jemno a rozlijeme do talířů. Ale pozor, to ještě není všechno, lžíce jogurtu, půlka vařeného vejce, lístek rukoly a pár plátků ředkvičky jí dodá ten závěrečný šmrnc a krásný vzhled!

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.