Šumajstr – jídlo z Podluží

Přes generace našich babiček a prababiček se velmi často předávají jednoduchá, rychlé hotová, ale i sytá a zdravá jídla. Příkladem je šumajstr, pokrm z Podluží. K přípravě potřebujeme kroupy, fazole a dochucovací ingredience. Recept máme od Kateřiny Šalandové ze žďárského mateřského centra Srdíčko, která v Podluží vyrůstala.

O původu názvu můžeme jen spekulovat a nebo jít hledat do kronik, vysvětlení k pojmu šumajstr neznáme. Postup přípravy ale ano. „Potřebujeme kroupy, fazole, nejlépe bílé, drobné, uvařit obojí do měkka. Vaříme to odděleně,“ říká Kateřina.

Fazole potom přecedíme a přimícháme do rozvařených krup. Dochutíme dle libosti každého strávníka. „Sůl, pepř, majoránka, česnek. Nahoru se dát cokoli – osmažená cibulka, opečená klobáska, horké škvarky, slanina. Všechno je výborné.“

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.