Svatomartinská vína

Svatomartinská vína jsou pro letošek otevřena a ochutnána. Víno se na sv. Martin neotevírá jen posledních pár let, aby šly dobře obchody. Je to tradice mnohem starší. „Vznikla už za doby panování Josefa II. Na svatého Martina se otevírala mladá vína. Tehdy se společně s hospodářem se domlouvaly služby na příští rok a to jde při huse a dobrém vínu daleko lépe,“ vysvětluje majitel žďárské vinárny U kocoura toulavého René Pohanka.

Při otevírání vín podotkl, že letos si snad vinaři ani nemohli přát lepší počasí a na kvalitě vína se to určitě projeví. Milovníci vína to poznají už při ochutnání svatomartinských vín. Bobule jsou menší, ale plné chuti, cukrů a minerálů. Odrůdy bývají vždy stejné.

Müller Thurgau - víno je sušší, letos je poměrně vyzrálé, chutná jako víno z pozdější doby. Ve Veltlínském červeném raném je znát ovocná chuť a jsou v něm cítit medové tóny, je to víno velmi příjemné, mladé.

Svatovařinecké rosé má nezaměnitelnou vůni a krásnou ovocnou chuť. Modrý portugal - oproti jiným letům je právě u něj znát plnější kulatější chuť. Ke svatomartinským vínům patří ještě muškát moravský.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.