Dobroty7. září  2017 v 06:00  

Zámecký dezert Charlotta

Dezert Charlotta - Foto: Dáša Kubíková

Dezert CharlottaFoto: Dáša Kubíková

Na prostřených stolech v sálech náměšťského zámku uvidíme mezi všemi dobrotami i dezert Charlotta, který byl v oblibě v 19. století a do dneška těší milovníky sladkého. Dezert Charlotta okamžitě poznáte podle dlouhých cukrářských piškotů, kterými je celý dokola obložen, převázán mašlí a nahoře jej zdobí ovoce.

Kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou Marek Buš říká, na jaké tabuli se objevoval: „Máme tady ukázku odpolední svačiny dámské, která je spojena se slavným dezertem Charlotta ze savojských piškotů, lesního ovoce a krému.“ 

Jaký to je ale krém a jak se vlastně slavná charlotta dělá?  

1 balení cukrářských piškotů
několik dětských piškotů
5 balení tvaruhu
moučkový cukr podle chuti
ovoce - jakékoli, sezónní
1 šlehačku
1 balení práškové želatiny 

Nachystáme si dortovou formu o průměru 22 centimetrů a cukrářské piškoty připravíme, aby byly rozbalené a po ruce. Krém se může připravit ze šlehačky, mascarpone nebo z tvarohu. My si vybereme tu poslední možnost. 

Tvaroh – 5 vaniček - vyšleháme s cukrem v robotu, osladíme si krém podle chuti. Můžeme přidat i deset deka ovoce, které krém pěkně obarví. Dále bychom měli přivést k varu jedno balení šlehačky, odstavit z plotny a nasypat do ní celý sáček želatiny v prášku a důkladně prošlehat.  

Potom přiléváme šlehačku do tvarohu a postupně čím dál rychleji šleháme do hladkého krému. 

Spodek dortové formy vyložíme kulatými dětskými piškoty a okolo kraje postavíme opatrně dlouhé piškoty cukrářské, aby nám nepopadaly. Když do formy vylijeme všechen krém, naskládáme nahoru ovoce – jakékoli, ale ideální jsou jahody. Pokud máme mražené, necháme je důkladně okapat. 

V lednici dezert chladne několik hodin, klidně celý den a před podáváním odepneme bok formy a převážeme mašlí. Uvidíte, že si budete připadat jako na zámku. 

Vaříme s rozhlasem

Pořad: Recepty  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 09:30, 15:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 19. ledna  2018 v 06:00       rubrika: Dobroty

  Vývar se zeleninou

  Dnešní dobrota bude hlavně pro ty, koho trápí ta kila navíc. Pokaždé, když se někdo rozhodne hubnout, měl by mít na paměti několik důležitých pravidel – začít se více hýbat, jíst pravidelně i svačiny, ubrat z jídelníčku...

   
 • 18. ledna  2018 v 06:00       rubrika: Dobroty

  Jablečná buchta z ovesných vloček

  Někdy si říkám, jestli se má po vánocích spíše hubnout nebo se spíše obalovat proti zimě a sem tam si dát něco sladkého. A většinou nevydržím a skončí to u dobroty. A protože mě honí mlsná poměrně často, raději jsem...

   
 • 17. ledna  2018 v 06:00       rubrika: Dobroty

  Losos se zeleninou

  Když přemýšlím, co bychom si mohli dát k obědu, většinou mě napadne, že rybu, to nejzdravější maso, míváme opravdu hodně málo. A tak mám i dnes chuť na tu nejlepší – na filet z lososa.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace