Dobroty25. listopadu  2016 v 06:00  

Zapečená jablka

Jablko, ilustrační foto - Foto: Stanislava Brádlová

Jablko, ilustrační fotoFoto: Stanislava Brádlová

Kde brát na podzim vitamíny? Vždycky raději v zelenině a ovoci, které vyrostlo v našich zeměpisných šířkách. Zatím je všude opravdu hodně jablek, poměrně nedávno sklizených ze stromů a uskladněných na zimu ve sklepě. A já vám z nich dnes poradím dezert, po kterém se jen zapráší.

Taková jablíčka totiž můžeme krásně nabídnout plněná, pečená a adventně voňavá.  

4 jablka
50g rozinek
50g mandlí
1 vrchovatá lžíce másla
1 lžička skořice
rum 

Nejprve si připravíme směs na plnění – 5dkg rozinek a stejné množství loupaných mandlí, lžičku skořice, přibližně čtvrt hrníčku třtinového cukru a 2 – 3 lžíce rumu. Ten jídlo ovoní, ale nebojte se nabídnout dětem, protože během pečení se alkohol vypaří.  

Potom vezmeme 4 větší jablka, odkrojíme jim horní část se stopkou jako čepičku a vydlabeme vnitřek i s jádřincem. Dužinu nakrájíme na kousky, samozřejmě jen ty části bez jádřince. V misce smícháme cukr s vrchovatou lžící másla a přidáme do ní nakrájenou jablečnou dužinu, skořici, mandle a rozinky namočené v trošce rumu. Přidáme zbytek rumu a zamícháme.  

Směsí naplníme jablka a přiklopíme odkrojenou čepičkou. Upečená v zapékací misce budou asi za 45 minut. Nádherná voňavá svačinka je na světě. 

Vaříme s rozhlasem - Foto: Aleš Vavřík

Pořad: Recepty  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 09:30, 15:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 14. prosince  2017 v 06:00       rubrika: Dobroty

  Plněné taštičky empanadas

  Kdo rád cestuje, měl by ochutnávat místní speciality, říkám si pokaždé, a tak vám vezu několik dobrot z karibské kuchyně. Jsou to doma vyrobené plněné taštičky empanadas. Když jsem měla možnost vyzpovídat otce tří krásných...

   
 • 20. ledna  2016 v 06:00       rubrika: Dobroty

  Jablečné lívanečky

  Chcete potěšit a překvapit celou rodinu výborným obědem? Naučte se jednoduché jablečné lívanečky. U nás doma mají opravdu velký úspěch. Navíc jsme ještě nespotřebovali uskladněné zásoby jablek – a právě těmi se začíná....

   
 • 20. října  2016 v 06:00       rubrika: Dobroty

  Květáková polévka se sušenými houbami

  Nejednou se mi stane, že když vysíláme odněkud živě, počká si na mě nějaká ta pekařka či kuchařka se svými výtvory. Nebo dokonce kuchař! Mezi knížky na veletrh v Havlíčkově Brodě přinesl svou vlastnoručně vytisknutou... Houby, ryby, polévky a levná jídla v kuchařce ze Štoků ukázat pan Jaroslav Havel.

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: déšť, Štoky
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Dolní Dvorce
  silnice III/36075 (ulice Znojemská), Třebíč, okr. Třebíč, stavební práce, Od 18.12.2017 07:00 Do 20.12.2017 20:00, chodník z ul. Nerudova uzavřen, chodník z ul. Znojemská - 1,20 m pro chodce zůstane zachován, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace