Brambory musím mít denně na talíři, jinak jsem smutný

6. říjen 2011

Ve čtvrtek nám v Tandemu šlechtitel a pěstitel brambor Bohdan Jůda z České Bělé poodhalil tajemství slavné české odrůdy, Keřkovských rohlíčků.

Ve dvacátých letech minulého století začal v Keřkově křížit odrůdy tzv. krajových brambor Josef Sixta. Dal dohromady Višňovské rohlíčky a Kamekeho Parnasii a byly na světě Keřkovské rohlíčky. Odrůda vynikající hlavně na salát s krásně žlutou a pevnou dužninou. Za minulého režimu měly Keřkovské rohlíčky na kahánku, nehodily se totiž pro velkoplošné pěstování. Naštěstí je v havlíčkobrodském ústavu zachránili ve zkumavce, a tak se jim po revoluci začalo zase dařit. A letos jsou prý opravdu vydařené. Každý se proto můžete těšit na skvělý vánoční bramborový salát.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.