Host4. ledna  2013 v 11:00  

Byla jsem první Slovenka, žena, ve službách diplomacie na Blízkém východě

Emíre Khidayer v Tandemu Terezy Stýblové - Foto: Tereza Šnajdr Stýblová

Emíre Khidayer v Tandemu Terezy StýblovéFoto: Tereza Šnajdr Stýblová

Po otci Iráčanka, po mamince Slovenka – to je Emíre Khidayer, která se narodila na Slovensku, strávila tu dětství, a jako dospělá se už coby diplomatka vydala do svého druhého „domova“, do arabských zemí.

„Když se rodiče rozvedli, s otcem jsem se moc nevídala, protože se vrátil do Iráku, kde vládl Saddám Hussajn a tatínkova rodina upadla v nemilost tohoto režimu. Jako dospělá jsem snila o tom, že se do arabského světa jednou vydám sama. Vystudovala jsem arabistiku, a pak jsem odletěla do Egypta,“ popisuje začátky své práce pro diplomacie Emíre Khidayer. 

 

Emíre Khidayer, spisovatelka, diplomatka

Vložit na svůj web

Blízký východ zná velmi dobře, poznala zblízka životy běžných lidí, jejich vztahy. Zajímala se přirozeně i o ženský svět. „Ve spoustě zemí chodí ženy oblečené jako Evropanky, někde ženy bojují za svá práva, např. v Jemenu, někde naopak chodí zahalené a svým způsobem jim to vyhovuje. Často záleží na ženě samotné, na jejím sebevědomí, jak ji muži vnímají. Některé mají obavu, že když odhalí tvář, stanou se sexuálním objektem“, vypráví Emíre. 

Do Tandemu s sebou Emíre Khidayer přinesla také své knihy, Arabský svět – jiná planeta a Život po arabsku. Hodně se v nich věnuje také svátkům, např. Vánocům tamních koptů, což jsou ortodoxní křesťané žijící v arabských zemích po boku muslimské většiny. 

Pořad: Tandem (z Vysočiny)  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 10:04  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-144,0
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-136,8
  silnice II/392, Kralice nad Oslavou, okr. Třebíč, uzavřeno, stavební práce, Od 05.03.2018 07:00 Do 20.04.2018 23:59, úplná uzavírka - oprava žel. přejezdu, Objížďka - pro vozidla do 3,5 t : přes: silnice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace