Host4. ledna  2018 v 11:00  

Bylo jen otázkou času, kdy se vlk objeví i na Vysočině, říká Václav Hlaváč

Vlk iberský, ilustrační foto - Foto: Milan Kopecký

Vlk iberský, ilustrační fotoFoto: Milan Kopecký

To, že se vlk objeví i na Vysočině pro ochránce přírody nebylo žádné překvapení. „Vlk se ve střední Evropě šíří několik let. Už v roce 2014 se vytvořila stálá populace na Kokořínsku, o rok později na Broumovsku. Ti vlci se v těchto oblastech prokazatelně množí. Nárůst zvířat je patrný a bylo jen otázkou času, kdy se objeví i u nás,“ vyprávěl v Dobrém dopoledni Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Neověřené informace o výskytu vlka v našem kraji mají ochránci přírody už několik let, až předloni se jednoho podařilo vyfotografovat. „Loni byl sražen vlk na D1 u Skorkova, tam se podařilo vlka zajistit a zpracovat genetickou analýzu. Podle toho víme, že pocházel z karpatské populace, což pro nás bylo velké překvapení,“ vysvětloval Václav Hlaváč.  

Ochránci přírody na Vysočině totiž vyhlíželi vlka ze západu nebo severozápadu  

Václav Hlaváč - Foto: Milan Kopecký

Václav HlaváčFoto: Milan Kopecký

„Vlci u nás ve střední Evropě mají dvě oddělené populace. Je to populace horská karpatská a pak jsou vlci původně z Pobaltí. Říká se jim nížinná populace vlka. Tahle populace se dost šíří v posledních letech a vytvořila už stabilní populace v Polsku a ve východním Německu, na pomezí Německa a Polska, v Horní Lužici. Tady je počet zvířat odhadován na dvě stě kusů. Čekali jsme, že to bude šíření z tohoto směru,“ vysvětluje překvapení ochránců z původu sraženého vlka Václav Hlaváč. 

U vlka, kterého fotopast zachytila na začátku prosince loňského roku ve Žďárských vrších, není zatím jasné, odkud pochází. „Podařilo se odebrat vzorky trusu a ještě několik týdnů budeme čekat, zda se kolegům z přírodovědecké fakulty v Brně podaří určit jeho původ pomocí vzorků DNA,“ upozorňuje Václav Hlaváč. 

Vlci hledají své nové domovské okrsky 

Jestli se vlk na Vysočině usadí, je podle Hlaváče pouze v rovině spekulace. „ Výskyt vlka je limitován celou řadou faktorů. Vlci žijí ve skupinách, kde se rozmnožuje rodičovský pár, a dospívající mláďata jsou vytlačována z domovských teritorií. Tato dvouletá, tříletá zvířata se vydávají na potulky krajinou. My předpokládáme, že i výskyty na Českomoravské Vysočině jsou tato mladá zvířata. Hledají své nové domovské okrsky,“ vysvětluje Václav Hlaváč.  

Václav Hlaváč s vlkem - Foto: Václav Hlaváč

„Na vlky čeká mnoho úskalí. Dnešní krajina velmi hustě osídlená, je tu hustá síť silnic, je tu dálnice, která je z velké části oplocená, vytváří pro zvířata neprůchodnou bariéru. Dálnice je velkým problémem pro všechny velké savce, kteří podnikají dlouhé cesty. Jen pro představu, vlk je za noc schopen ujít desítky i stovky kilometrů.“ 

U vlka přežívá velmi nepřátelský postoj veřejnosti 

Kromě silnic je tu ještě jedno velké nebezpečí. „U vlka přežívá velmi nepřátelský postoj veřejnosti, zvláště myslivecké a jsou prokázány z jiných oblastí případy nelegálního lovu, kdy je vlk zastřelen,“ krčí smutně rameny Václav Hlaváč. 

Vztah lidí k vlkovi má u nás dlouhou historii. „Návrat vlka na Vysočinu představuje riziko snad jedině pro chovatele ovcí. Rozhodně se nemusíme obávat, že by nás vlk napadl. To v našich podmínkách, troufám si tvrdit, nehrozí. Je to velký predátor a tam, kde se do krajiny vrací, tam problém s chovem ovcí vyvstává. Ten nepočítá s tím, že by tady mohl být vlk. Dvě stě let tu nebyl. Ovce jsou ponechány na pastvině celodenně bez ochrany. To je pochopitelně pro vlka velmi snadný zdroj potravy. Je to, jakoby přišel k prostřenému stolu. Chov ovcí se musí organizovat jinak, je potřeba je na noc zavírat a mít ovčácké psy,“ říká Václav Hlaváč.  

Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Od 22.1.2018 13:25 do 18:30; na silnici 402 u obce Stonařov okres Jihlava; nehoda nákladního vozidla; uzavřeno; nepojízdný NA
  Od 22.1.2018 13:00 do 18:05; na silnici 36064 u obce Třebíč; nehoda; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací práce; 2x OA se zraněním
  D1, mezi km 105 a 105.5, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, zpevněná krajnice uzavřena, práce údržby, Od 22.01.2018 08:00 Do 22.01.2018 16:00, , * jiný důvod, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace