Host19. listopadu  2015 v 11:00  

Dvořákovi z Polné: v bytě 2+1 máme pět vlastních psů, které speciálně cvičíme. A ještě k tomu útulek

Jiří a Lenka Dvořákovi, chovatelé psů - Foto: Milan Kopecký

Jiří a Lenka Dvořákovi, chovatelé psůFoto: Milan Kopecký

Lenka a Jiří Dvořákovi smečku pěti psů doma v bytě vychovávají a taky speciálně cvičí. „Máme několik misek a několik pelíšků, ale nepatří vyloženě jen jednomu psovi. Oni je různě střídají a místečka i misky sdílí,“ přiblížila cvičitelka záchranářských psů Lenka Dvořáková.

Do studia Regionu přišla i se čtyřletou fenkou Deli, kterou kupovala s průkazem původu po dobrých rodičích přímo na záchranářský výcvik. A ten Deli prokázala i na Regionu. Německá ovčačka vydržela v klidu čekat pod židlí své paničky po celou dobu rozhovoru. 

Jiří a Lenka Dvořákovi, chovatelé psů - Foto: Milan Kopecký

To Jiří Dvořák měl na vodítku mladou teprve půlroční fenku flat retrívra Kariu. Ta byla o poznání méně klidná. Kňučela a tloukla ocasem do nábytku ve studiu. Ostatně posluchači to mohli slyšet. „I pořízení téhle fenky mělo stejný důvod jako u Deli – chceme ji cvičit a využívat na záchranařinu,“ vysvětlil Jiří Dvořák. 

I zatoulaní psi mohou být dobří na speciální výcvik 

U fen ve studiu cvičitelé speciálně sledovali původ, dříve ale k zachraňování a hledání lidí využívali i psy z útulku. „S útulkem jsme začali v roce 1999. Od té doby se u nás vystřídalo 1800 psů,“ řekla Dvořáková. „Některé jsme si nechali a začlenili do naší domácí smečky, kterou využíváme na hledání ztracených lidí,“ dodala. 

Komunikovat musíme se psem tělem a hlasem  

„K útulku jsme připojili také psí školu. Je otevřená pro každého, kdo se chce o svém psu dozvědět víc, poznat ho a naučit se s ním komunikovat,“ pozval Jiří Dvořák. „Pokud pes neposlouchá, je většinou chyba na druhém konci vodítka. Dokážeme lidi naučit, jak se ke psům chovat. Také jim ukazujeme, že s jejich psem, o kterém si třeba myslí, že neposlouchá, se dá domluvit. Psi dobře rozumí řeči těla a jasným povelům,“ poradil Dvořák.  

Chceme hlavně pomáhat. Psům i lidem 

„Hlavní naší motivací je pomáhat. Útulek pomáhá psům i lidem, kteří si od nás třeba nějakého čtyřnohého kamaráda odvedou. A záchranařina, ta zase pomáhá lidem. Je to neuvěřitelné, ale ztrácejí se hodně často. A díky tomu, že jsme dobrovolníci, může se na nás obrátit kdokoliv. Spolupracujeme i s Policií ČR, ale reagujeme i na žádost běžných lidí,“ uvedla Dvořáková. 

Psi musí zachovat klid i na vodním člunu 

„Ve speciálním výcviku je potřeba přivykat psa různým prostředím. Hluk, tma nebo nerovný povrch, to vše musí pes zvládnout. Taky musí zůstat v klidu, když na člunu prohledáváme vodní hladinu,“ konkretizoval nároky na záchranářského psa Jiří Dvořák. Podle něj příliš nezáleží na plemeni, spíš na ochotě jednotlivého psa pracovat. „Zachraňování lidí je náš obrovský koníček. Podle času a sil se snažíme vždycky vyhovět. Zatím se nestalo, že bychom žádost o pomoc odmítli,“ uzavřel Jiří Dvořák. 

Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, km 151.3, ve směru Praha, práce na zpevněné krajnici, Od 22.02.2018 11:00 Do 22.02.2018 12:00, demontáž servisního vozíku
  D1, km 111.9, ve směru Praha, práce na zpevněné krajnici, Od 22.02.2018 09:00 Do 22.02.2018 10:00, demontáž servisního vozíku
  místní komunikace Karlovo nám., Třebíč, okr. Třebíč, omezení, Od 19.02.2018 06:00 Do 02.03.2018 15:00, zábor parkovacího stání v délce 7 m, umístění pracovního vozidla pro odvoz materiálu v rámci akce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace