Host11. listopadu  2013 v 11:00  

Fotografka Jaroslava Melicharová: Není cvak jako cvak

Jaroslava Melicharová v Tandemu Tamary Peckové - Foto: Hana Marhanová

Jaroslava Melicharová v Tandemu Tamary PeckovéFoto: Hana Marhanová

„Pro skvělý záběr jsem schopna podstoupit téměř cokoli. V zimě chci fotit námrazu, je minus dvacet, ponořím se do sněhové závěje a hodinu tam hledám tu vhodnou fotogenickou vločku. Pod vodou třeba hodinu pronásleduji zajímavou rybku, jsem na kost promrzlá. Pro dobrý snímek podstoupím všechno,“ svěřila se v Tandemu Tamary Peckové jihlavská fotografka Jaroslava Melicharová.

Začínala fotit, když začala cestovat. První cesta byla hned po střední škole „Ty začátky byly normální cvaky, který dělá každý na dovolené. To byla analogová doba, žádný digitál. Když se na fotky kouknu dnes, docela se u toho bavím. Teď by to člověk vyfotil daleko lépe a jinak. Chtělo by to objet všechny ty destinace a vyfotit to znovu,“ vzpomíná na své začátky jihlavská fotografka Jaroslava Melicharová, členka havlíčkobrodského Foto-střediska.  

 

Jaroslava Melicharová, fotografka

Vložit na svůj web

„Nejvíc mě baví hledání správného motivu, správné kompozice, jak věc nafotit, z jakého úhlu jak ho originálně nafotit, aby to bylo něco zvláštního, aby to nebyl běžný cvak, který nafotí každý,“ uvažuje Jaroslava Melicharová. 

Jaroslava Melicharová fotí téměř všechno. Lidi, přírodu, zvířata, architekturu, pod vodou. Ale jednomu oboru dává přednost. Makrofotografii. 

„Při makrofotografii fotíte věci malé, menší a ještě menší. Může to být živá nebo neživá příroda, detaily broučků na zahradě, kytiček, mušek, kapičky rosy, může to být struktura kamenů, nebo detaily předmětů denní potřeby, cokoli, co je malého,“ přibližuje jihlavská fotografka. 

Díky makrofotografii se před Jaroslavou otvírá jiný svět, který jinak než přes makroobjektiv není vidět. „Musíte ten snímek komponovat s foťákem u oka. Plazím se po zemi, po čtyřech, s fotoaparátem u oka, komponuju záběry. Funím si do objektivu, zamlžuje se mi,“ směje se Jaroslava Melicharová. 

Drobná žena vyráží do terénu s výbavou, která váží až 8 kilogramů. „Je to dřina. Nedávno jsem zkusila poprvé fotit vážky. To se musíte pohybovat strašně pomalu, aby neulétly, na rameni vláčíte tu brašnu s výbavou, nadáváte si v duchu, ale radost z pořízeného snímku tu dřinu nahradí,“ vyznává se Jaroslava Melicharová. 

Pořad: Tandem (z Vysočiny)  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 10:04  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, mezi km 44.8 a 91, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 12.12.2017 07:19 Do 12.12.2017 12:30, údržba povrchové kanalizace, zdroj: ŘSD
  silnice III/36072, v katastru obce Kojetice, okr. Třebíč, zúžené jízdní pruhy, práce na inženýrských sítích, Od 12.12.2017 07:00 Do 15.12.2017 20:00, zvláštní užívání silnice č. III/36072 z důvodu uložení ...
  silnice II/390 - D1 EXIT 153, uzavřeno, Od 05.04.2017 00:00 Do 19.12.2017 23:59, Silnice č. II/390 bude uzavřena v místě jejího nadjezdu nad dálnicí D1 v k.ú. Ruda – místní část Lhotka, v rámci modernizace ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace