I po šestatřiceti letech mě pořád baví učit, je to pro mě stále poslání, říká Antonín Pustina

12. září 2017

Na Gymnáziu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci učí Antonín Pustina od roku 1981 a pořád ho to baví. „Být středoškolským profesorem je krásné, někdy třeba nevděčné, ale krásné a mě to děsně baví. I když si lidé myslí, že učit může každý, není to tak, pro mě je to pořád poslání a pro spoustu mých kolegů taktéž,“ vyznával se k lásce ke kantorskému povolání v Dobrém dopoledni Tamary Peckové.

Antonín Pustina pochází z učitelské rodiny. Učí tatínek, bratr, švagrová, manželky tatínek taky učíval. „Je to diagnóza. Musíte tomu dát všechno, nesmíte koukat na peníze, nesmíte koukat na čas. Přípravy se musí dělat každým rokem, ne že si uděláte jednu a podle té to pak jedete. Musíte to pořád upgradovat,“ vysvětluje humpolecký učitel.

Nároční jsou vlastně pořád stejně, ale výkonnostně proti minulosti trochu pokulhávají

„Tohle souvisí s nároky studentů. Nároční jsou vlastně pořád stejně, ale výkonnostně proti minulosti trochu pokulhávají. Oni jsou rozptylováni spoustou věcí. Facebook, twitter, další sociální sítě, pořád na tom visí, nemají tolik čas na učení. Někdy tam toho nenaskládají tolik, co by člověk potřeboval, ale že by byli hloupější, to v žádném případě.“

Na jednu stranu Antonín Pustina připouští, že je těžší studenty upoutat, ale na tu druhou ani náhodou neslevuje ze svých požadavků. Co umět mají, to umět budou. „Oni jsou schopni se přes facebook doučovat. Měl jsem ve třídě kluka, který byl ďábel na matiku, a když někdo něčemu nerozuměl, tak si posílali příklady co a jak. Za mě facebook dobrý, ale všeho s mírou,“ usmívá se učitel matematiky, biologie a také výchovný poradce humpoleckého gymnázia Antonín Pustina.

Známe rodiče, známe babičky, známe dědy, víme, kdo s kým chodí

Zažil nějaké kantorské zklamání? „Ta jsou vždy vyvolána tím, když vím o studentovi, že je šikovný, perfektní a nedostane se na školu, na kterou se přihlásil. To si říkám, jestli jsem ještě neměl přitlačit,“ přiznává Antonín Pustina. Když se nezměnili studenti, jak to je s rodiči? „Rodiče v současné době dětem nevymezují hranice, je to s nimi někdy těžké. Naštěstí jsem nemusel řešit žádnou konfrontaci.“

Antonín Pustina připouští, že humpolecké gymnázium je výběrová spíše menší škola. „Máme 322 studentů, všechny je známe, známe rodiče, známe babičky, známe dědy, víme, kdo s kým chodí. Víme skoro všechno, problémy s přijímáním autorit neřešíme, protože nenastávají. No, nastávají v období puberty, ale to je normální,“ směje se humpolecký učitel.

Oslava osmdesátiletého výročí založení školy vypukne tento víkend

Antonín Pustina pracuje také jako výchovný poradce. „Mám na starosti různé seznamovací kurzy pro nové studenty. Je třeba je nějak sledovat, takže spolupráce s třídními učiteli, dělání nějakých sociogramů, abychom o té třídě věděli co nejvíc. Nějaký profesní rozvoj, pomoc s výběrem dalšího studia,“ vysvětluje Antonín Pustina.

Humpolecké gymnázium si letos připomíná 80 let od svého založení. A hlavní sláva je naplánována na tento pátek a sobotu.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio