Jezdec a jeho kůň musí ladit, aby jim to spolu slušelo, říká jezdkyně Markéta Máchová

21. srpen 2014

Většina prací je hotova, závodiště je připraveno. Dolaďují se některé skoky, upravují poslední detaily. V tuto chvíli jsme připraveni, zahájil čtvrteční Tandem Jiří Klubal, ředitel organizačního týmu Zlaté podkovy. Do studia dorazil v doprovodu závodnice Markéty Máchové, která pojede na 49.ročníku Zlaté podkovy závod ve všestrannosti.

V jezdeckém areálu Školního statku v Humpolci vyvrcholí letos již 49. ročník tradiční soutěže v jezdecké všestrannosti a soutěžích spřežení. Všestrannost je disciplína domácí závodnice Markéty Máchové. „Kobylka, se kterou teď pracuji, nejradši běhá a skáče. Takže mně nejvíc vyhovuje terénní jízda.“

0:00
/
0:00

Drezuru moc nemusí, ale ráda skáče

Podle Markéty Máchové je všestrannost náročná kvůli tréninku. „Kůň musí zvládnout všechny tři disciplíny. Musí být klidný, soustředěný v drezurní zkoušce, temperamentní a výbušný v té terénní zkoušce a pozorný ve třetí skokové zkoušce.“

Každý kůň vyniká v něčem jiném. „Když jdeme s Aférou trénovat drezuru, tak je na ní vidět, že ji to moc nebaví. Naopak, když jdeme skákat a já si přinesu k boxu chrániče a nandám jí je na nohy, tak už ví a jde,“ prozrazuje na svoji kobylku Markéta Máchová.

Doma nezávodím ráda

Denně společně trénují hodinu, hodinu a půl. „Kobylka vydrží podstatně déle než já,“ směje se mladá jezdkyně z Jezdeckého klubu České zemědělské akademie při Školním statku v Humpolci Markéta Máchová a jedním dechem dodává, že domácí závody se jí jedou vždy nejhůř: „Tréma, zodpovědnost, nemám domácí závody ráda.“

Přepravit se na třídenní jezdecké klání je velmi složité. „Mám obrovskou tašku pro sebe, dvakrát tak velkou tašku pro kobylu. Sedlo, uzdečka, chrániče, jak do terénní části, tak do skokové části. Spousta deček a dek. Na každou disciplínu jedna, aby na každou byla čistá a suchá a taky, aby to koníkovi slušelo.“

Závodník a kůň musí ladit. Musí jim to spolu slušet

Markéta Máchová se snaží ladit s kobylkou dohromady. „Do drezurní části má černou dečku a černou čabraku, to se dává koníkovi na uši, proti mouchám, ale taky to koňovi moc sluší,“ prozrazuje domácí závodnice.

Jezdec je na závodech stájník, jezdec stylista v jedné osobě. Markéta přiznala, že jednou zapomněla zabalit uzdečku. „To se nepůjčuje, to má každý kůň svoji, každý má jinou. Naštěstí to nebylo daleko od Humpolce, takže přítel sedl do auta a do startu ji stihl přivézt.“

O všechny koně je parádně postaráno

Na letošní ročník přijede okolo 140 koní. Podle Jiřího Klubala je o ně skvěle postaráno. „Máme pro všechny boxy. Zajišťujeme podestýlku, sláma nebo piliny. Každý den se musí kydat, takže odvoz. Voda, jsou tam cisterny. Žrádlo vozí majitelé podle stravovacích návyků svého koně. Seno si ale u nás mohou dokoupit.“

Finále Zlaté podkovy se uskuteční od 23. do 24. 8. v Humpolci. V rámci třídenních soutěží se divákům představí okolo 140 koní v sedlových i vozatajských kategoriích a také v ukázce soutěže ve zručnosti tahu klády.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio