JUDr. Martin Svatoš: Mediace není meditace a mediátor není kouzelník

Hostem v Tandemu byl neúnavný propagátor mediace. Jeden z prvních odborníků, který je jako mediátor zapsaný na seznamu Ministerstva spravedlnosti. Tím člověkem je právník Martin Svatoš.

Spor v zámořské NHL loni nepomohl vyřešit soud, ale mediátor. Snaha sednout si k jednomu stolu a dohodnout se má podle JUDr. Martina Svatoše větší šanci najít kompromis pro obě strany. Největší výhodou mediace je úspora času a peněz. Soudní řízení v České republice podle údajů Českého statistického úřadu v průměru trvá 559 dní. Mediace trvá řádově pár hodin nebo dní. Odhaduje se, že náklady na mediaci jsou pětinové až třetinové oproti soudnímu řízení.

Kdo je mediátor? „Nadneseně lze říci, že jsem nejlepší přítel sporných stran, to znamená někdo, kdo pomáhá lidem, kteří mají spor, aby ten svůj konflikt překonali, aby nalezli řešení, které jim bude vyhovovat. A aby nemuseli k soudu a trávit tam dlouhé dny,“ začal své vyprávění JUDr. Martin Svatoš.

Lidé se hádají pořád stejně

„Mediátor musí být částečně psycholog, částečně je to o komunikační schopnosti a z mých zkušeností je opravdu dobré mít právnické vzdělání. Často se v řešení především obchodních sporů setkáte s právními otázkami a pokud bych neměl právnické vzdělání, neuměl bych dobře pomoci,“ je přesvědčen mediátor JUDr. Martin Svatoš.

Když se lidé hádají, vždy se hádají stejně. Ať je to obchodní spor, sousedský spor, rodinný spor nebo mezinárodní spor, lidé se chovají podle podobných šablon. „Lidi nechtějí přiznat chybu, já jim nabídnu pomocnou ruku. Neumí pojmenovat svoje problémy, ačkoli je dokáží popsat, to je moje práce.“

„Tahle dovednost nebo disciplína je stará jako lidstvo samo. Nám je to přirozené mediovat, zprostředkovávat spory a nehádat se, nechodit k soudu, protože tak lidé fungují. My jsme to trochu zapomněli. S tou naší civilizaci se rodí nové a nové spory a musíme tuto schopnost znova obnovovat. Ta moderní mediace, mimosoudní řešení sporů, ta pochází ze Spojených států ze 60. a 70. let 20.století.“

Co je mediace? „Je to mimosoudní řešení sporů. Způsob, jak odstranit konflikt, jakoukoli překážku v mezilidských vztazích, aniž bychom museli podávat žalobu k soudu. Pokud jsme u sousedských sporů, dva sousedé se pokusí sednout ke kulatému stolu a spolu s tím mediátorem najdou příčinu konfliktů, najdou řešení, aby byli spokojeni oba.“

Česká republika je nováčkem v oblasti mediace. „Ve srovnání s Evropou nebo Spojenými státy jsme na začátku. Za ten rok existence mediačního zákona je nárůst velmi zajímavý. Za ten rok mediace získala dobré uplatnění.“

Kde JUDr. Martin Svatoš objevil kouzlo mediace? „Při své práci na Mezinárodní obchodní komoře v Paříži, a tam jsem se tomuto problému začal věnovat. Získal jsem mediační vzdělání na Sorboně. Pak jsem se rozhodl přijet zpět a o své zkušenosti se podělit. Aby člověk nabídl něco ze zahraničí i lidem v České republice,“ říká jeden z prvních zaregistrovaných mediátorů v České republice.

Na závěr JUDr. Martin Svatoš Tamaru Peckovou vyvedl z velkého omylu: „Nejsem soudce, rozhodce ani kouzelník. Tu dohodu za vás nevyčaruji, tu dohodu si musíte najít sami.“

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.