Když mám nějaký nápad, nikdo mě nezastaví. To se o mně ví, přiznává Kateřina Kachlíková

22. srpen 2014
Dobré odpoledne

Spolek holek z Moravce na Velkomeziříčsku vznikl nenápadně. Na začátku ženy z Moravce pořádaly výstavy vánoční, potom jarní, pak tu a tam uskutečnily nějaký zájezd. „Zaštiťovala nás obec a to už nám bylo hloupé, nechtěli jsme je obtěžovat a zatěžovat, tak jsme se založily,“ vzpomíná na vznik spolku Kateřina Kachlíková v pátečním Tandemu Tamary Peckové.

Původně chtěly být jen Český svaz žen, ale to se místním příliš nelíbilo. „Říkali nám, to už tady bylo a moc to nefungovalo. Ať se jmenujeme jinak. Manžel jedné za nás řekl: když ne Svaz žen, tak proč ne Spolek holek? A bylo.“

0:00
/
0:00

Pracovní záležitosti řešíme na fotbale

Muži a partneři členek Spolku jsou tolerantní, pomáhají při organizaci akcí, i oni jsou členové spolků, tak vše chápou. „Můj muž je třeba u myslivců, další jsou u hasičů. Oni jsou v pohodě.“ Ženy z Moravce nemívají pravidelné schůze, ale pracovní věci řeší na fotbalových zápasech místního moraveckého oddílu. „Tam chodíme poctivě a pravidelně a vedle fandění se domlouváme.“

První opravdová charita byla pletená obinadla pro malomocné

Spolek holek z Moravce vznikl před rokem a už od samého začátku pomáhá. „Však i ty výstavy jsme dělaly pro ostatní, takže to je taky pomoc. Je to pro veřejnost, která přijde, nakoupí si, pokochá se. Pak jsem se od kamarádky dozvěděla o možnosti plést ručně obinadla pro malomocné a to byla naše první opravdová charita. Holky jsem nadchla a tím to vlastně začalo.“

Kateřina Kachlíková se v Tandemu také přiznala k tomu, že když dostane nápad, nikdo jí nezastaví. „Holky už to vědí, tak se o to ani nepokouší. Už máme plány až do vánoc. Ony raději tu energii, kterou by věnovaly mému zastavování, věnují té pomoci,“ směje se Kateřina Kachlíková.

Obinadla pro malomocné v Indii a Africe pomáhají, ale prý moc daleko. Ženy okolo Kateřiny Kachlíkové chtěly pomoci blíž. Nejdříve přemýšlely o dětské onkologii v Brně, ale pak se rozhodly pozornost zaměřit na bližší místo. „My spádově patříme do novoměstské nemocnice, já sama jsem na dětském oddělení byla se synem a personál byl skvělý. Je to takové naše poděkování.“

Prodaly náramky za 12 tisíc korun

Spolek holek z Moravce v čele s Kateřinou Kachlíkovou se pustil do práce. Vyrábí náramky, které za dvacet nebo třicet korun prodávají. V současné chvíli jich prodaly už 400. Díky tomu zatím získaly 12 tisíc korun. Chtějí ale víc. Proto se rozhodly uspořádat večerní zábavu, ale ani ta jim nestačila.

Podle Kateřiny Kachlíkové se na večerní zábavu nabalovaly další a další věci, celá akce proto ve finále začíná ve 14 hodin. „Je připraveno soutěžní odpoledne pro děti. Děti se mohou těšit na pejsky, kteří dělají canisterapii. Taky tam pro ně bude koník, na kterém se děti budou moci povozit. Region nám půjčil skákací hrad. Je připraveno 840 kousků lineckého cukroví, které napekla moje maminka.“

Z dílčích nezdarů se Spolek holek nehroutí

Při přípravě celého programu, jehož výtěžek poputuje na volnočasové aktivity na dětské oddělení Nemocnice v Novém Městě na Moravě, zažil Spolek Holek v Moravci nejednu krušnou chvilku. Na poslední chvíli odřekl host, také se v případě deště nemohou přesunout do kulturního domu.

„Ale máme párty stany, přijedou zatančit děvčata z Křižanova. My jsme si řekly, že se z takových věcí hroutit nebudeme. Bude, bude, nebude, nebude. Hlavně, aby přišli lidi a dopadlo to objednané počasí,“ uzavírá Kateřina Kachlíková ze Spolku holek z Moravce.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.