Host13. února  2018 v 11:00  

Myslivci především pečují o zvěř a o její životní prostředí zdevastované zemědělstvím

Myslivecké bolo, ilustrační foto - Foto: Milan Kopecký

Myslivecké bolo, ilustrační fotoFoto: Milan Kopecký

„Mám rád údolí Oslavy u Náměště – na podzim, kdy jsou stromy barevné, ale i na jaře, když na stromech raší mladé lístečky,“ vyznává se předseda Okresního mysliveckého spolku Třebíč Tomáš Sedláček. Sám je myslivcem v lese u Okarce, kde žije a také vede myslivecký kroužek pro děti.

Okresní spolek, jemuž předsedá, zaštiťuje asi třináct set myslivců z celkových šedesáti pěti tisíc v celé republice. Na rozdíl od minulosti je dnes členství v něm dobrovolné. Myslivecký spolek nemá honitbu ani se nestará o zvěř, o to vše se starají jednotliví myslivci v asi sto dvaceti spolcích na Třebíčsku.  

„Hájíme naše zájmy při jednáních s poslanci a senátory, když se dojednává legislativa, ale i při jednáních s místními samosprávami. Rádi bychom, aby myslivost se svou několika set letou tradicí zůstala vnímána jako komplexní péče o zvěř, aby se v honitbách dalo se zvěří hospodařit, aby se myslivci ve svém koníčku dali finančně podpořit, protože ji dělají za své peníze,“ zamýšlí se Tomáš Sedláček nad prací spolku. 

Tomáš Sedláček, Myslivecký spolek Třebíč - Foto: Milan Kopecký

Tomáš Sedláček, Myslivecký spolek TřebíčFoto: Milan Kopecký

S úsměvem dále vypočítává, co všechno spolek dělá: „Pořádáme chovatelské přehlídky trofejí, vzděláváme myslivce – pořádáme kurzy, jednak pro uchazeče o první lovecký lístek, tedy zkoušku z myslivosti, kurzy pro myslivecké hospodáře, organizujeme pravidelné porady, zasíláme aktuální informace, které se týkají veterinární správy a podobně. Pečujeme o životní prostředí, sázíme remízky, stromy, které vymizely z našich lesů.“ 

Zvěř se musí spočítat, ale nejde to přesně 

Každý myslivec provádí povinné sčítání zvěře. Tomáš Sedláček vysvětluje, jaké metody se k tomu používají: „Doslova spočítat každý kus živé, v krajině se volně pohybující zvěř nejde. Vychází se z kvalifikovaných odhadů myslivců, kteří do lesů chodí a vědí, kde se kolik jaké zvěře pohybuje, podle pobytových známek, jako jsou okusy, stopy nebo bobky. Mezi nové metody patří také používání fotopastí.“ 

Jestli nějakých druhů ubylo nebo narostlo, o tom mají myslivci také přehled. Zatímco u spárkaté zvěře, u černé a jelení stavy narůstají a s nimi i lov, srnčí stagnuje. „V kontrastu s tím ale dramaticky ubývá drobné zvěře, jako jsou zajíci, bažanti, koroptve nebo kachny divoké. Důvodů je více – nejen, že přibylo dravců, ale nejvýznamnějším faktorem je zemědělské hospodaření. Chemické prostředky, velké lány, rozorávání remízků, sucha, i zvyšující se doprava,“ vysvětluje Tomáš Sedláček největší problémy současných myslivců. 

Mladých je málo, děti lákáme v kroužcích 

I v řadách myslivců se objevuje nedostatek mladých lidí. „Konkurence je obrovská, ať už je to nabídka jiných kroužků a volnočasových aktivit pro děti a mladé, nebo počítačů a tabletů. Pomoci by mohly myslivecké kroužky, které před pěti lety na Třebíčsku ještě žádné nebyly, ale za tu dobu se podařilo práci s dětmi nastartovat,“ říká předseda třebíčského spolku myslivců. Dnes fungují čtyři kroužky, v nichž je registrováno přes šest desítek dětí. „I kdyby se z nich myslivci nestali, alespoň se naučí něco o přírodě a o tom, jak to v ní chodí,“ dodává. 

Co by měl myslivec umět? Podle Tomáše Sedláčka je to komplexní koníček: „Když se člověk rozhodne udělat si zkoušku z myslivosti, musí mít široký záběr znalostí – je to historie, myslivecké tradice, lovectví, péče o zvěř, kynologie, zoologie, sokolnictví, právo, střelectví. Když si žádáte o lovecký lístek, musíte tohle všechno znát, je to ale styl života, takže když mu člověk propadne, věnuje se mu potom skutečně naplno,“ uzavírá host Dobrého dopoledne. 

Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-144,0
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-136,8
  silnice II/392, Kralice nad Oslavou, okr. Třebíč, uzavřeno, stavební práce, Od 05.03.2018 07:00 Do 20.04.2018 23:59, úplná uzavírka - oprava žel. přejezdu, Objížďka - pro vozidla do 3,5 t : přes: silnice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace